Leonard bude najjasnejšou kométou tohto roku. Kedy a kde ju pozorovať?

09.03.2021 o 19:00 - Veronika Salayová

Novoobjavená kométa s názvom Leonard bude najjasnejšou kométou roku 2021, ktorú bude možné pozorovať aj voľným okom. 

Nedávno objavená kométa Leonard by mohla byť najjasnejšou kométou v roku 2021. Bude dokonca viditeľná aj voľným okom, informujú astronómovia. 

Objekt označený ako C/2021 AI objavil astronóm Gregory J. Leonard 3. januára v observatóriu Mount Lemmon v Arizone. Podľa svojho objaviteľa dostala kométa aj svoje pomenovanie. 

Keď túto kométu prvýkrát zachytili, jej svietivosť bola „mimoriadne slabá“, približne 160 000-krát slabšia ako najslabšie hviezdy, ktoré je možné na oblohe vidieť voľným okom.

Kométa sa približuje veľkou rýchlosťou

Momentálne sa kométa nachádza medzi obežnými dráhami Marsu a Jupitera a už vykazuje známky chvosta. Pohybuje sa rýchlosťou 254 399 km/h.

Ako sa bude viac približovať, bude naberať na jasnosti. 

Dráha kométy Leonard. Zdroj: NASA
Dráha kométy Leonard. Zdroj: NASA

K Zemi by sa mala priblížiť 12. decembra, keď bude vzdialená asi 35 miliónov kilometrov. Astronómovia veria, že kométu Leonard bude možné pozorovať aj voľným okom.

Kométu bude možné vidieť pri východe slnka

Kométa Leonard bude viditeľná nízko na obzore pri východe slnka, podobne ako minulý rok kométa NEOWISE.

Leonard bude síce najjasnejšou kométou tohto roku, ale v porovnaní s kométou NEOWISE bude jej pozorovanie vyhranené na pomerne krátky čas.  

Kométa má podľa astronómov hyperbolickú obežnú dráhu, čo znamená, že akonáhle prejde okolo Slnka, bude katapultovaná zo slnečnej sústavy a nebude ju možné opäť vidieť zo Zeme.