Letné počasie končí.Čakajú nás posledné tropické horúčavy

Článok
Meteorologické leto končí a už od piatka tu máme meteorologickú jeseň. Spolu s touto zmenou sa výrazne zmení aj počasie.

31. august je dátum ktorým v kalendári končí meteorologické leto a počnúc 1.septembrom začína meteorologická jeseň, ktorá trvá až do konca novembra. Veľkou zaujímavosťou bude táto zmena počas tohto roka. Nielenže sa zmení obdobie v kalendári, ale sa aj výrazne zmení charakter počasia.

Vyhliadky až do polovice septembra totiž hovoria jasnou rečou. Tropické horúčavy končia a v septembri zatiaľ pokorenie hranice +30°C v pláne nie je. Čakať by nás malo už len babie leto.

Posledné tropické dni

K nášmu územiu sa blíži studený front a práve ten sa postará o výraznú zmenu. Tento studený front sa však vlní a pohybuje sa tak veľmi pomaly. Ovplyvňovať by nás mal začať až v piatok popoludní a dovtedy si treba užiť posledné tropické horúčavy. 

Najkrajší bude ešte štvrtok, kedy teploty na našom území pri slnečnom počasí vystúpia na +26 až +32°C. Posledné deň meteorologického leta tak bude ideálny.

Teplý bude ešte aj piatok, o to len na niektorých miestach. Teploty na juhu môžu ešte vystúpiť na +33°C, ale od severozápadu sa už nad naše územie bude nasúvať zvlnený studený front, ktorý do severozápadných oblastí Slovenska prinesie podvečer prvé prehánky a búrky.

Tie sa postupne v priebehu soboty rozšíria aj nad ďalšie časti nášho územia.

Za frontom sa výrazne ochladí

Studený front k nám opäť prinesie búrky a dážď, no aj ochladenie. Zatiaľ čo pred frontom ešte teploty pokoria hranicu +30°C, tak za frontom sa už teploty v nedeľu nemusia dostať ani nad hranicu +20°C.

 

Podľa aktuálnych predpovedí by sa totiž mala nad Jadranom prehlbovať tlaková níž, ktorá počas víkendu a na začiatku budúceho týždňa začne vo výraznej miere ovplyvňovať počasie na našom území. Prelom týždňov by tak mal byť mimoriadne upršaný.

Počasie sa tak nasledujúce dni plánuje výrazne pokaziť a preto si užite posledné slnečné dni. September totiž začne s upršaným počasím.