Letné počasie končí. Citeľne sa ochladí

17.09.2020 o 19:41 - Dominik Cenkner
  • Článok

V uplynulých dňoch sme si na Slovensku užívali teplé, priam letné počasie. Teploty na mnohých miestach prekračovali hranicu +30 °C, pričom viaceré stanice hlásili denné teplotné rekordy. Takémuto rázu počasia je však nateraz koniec.

Letné počasie končí. Citeľne sa ochladí
Ilustračné, Foto: cbc.ca

Počasie u nás dnes ovplyvňoval presúvajúci sa studený front spolu s tlakovou nížou. Ten k nám priniesol najmä búrky, ktoré sa vyskytli na západnom i strednom Slovensku. Neboli však príliš intenzívne, takže nespôsobili žiadne väčšie škody.

Intenzívne neboli ani zrážky. Najviac ich spadlo na stanici Dolné Plachtince pri Veľkom Krtíši, a to 16,2 mm. Výrazná však bola blesková aktivita. Detekcie bleskov zaznamenali takmer 2900 úderov.

Za studeným frontom k nám už preniká chladný vzduch, ktorý ťahá teploty podstatne nižšie. Najskôr, už dopoludnia, dorazil na sever územia, kde sa teplota nedokázala vyšplhať cez +13 °C až +16 °C. Naopak na juhu, kde chladnejší vzduch dorazil až v podvečerných hodinách, namerali +31,6 °C (Kamenica nad Hronom).

Teploty na Slovensku vo štvrtok po 13. hodine, Foto: shmu.sk
Teploty na Slovensku vo štvrtok po 13. hodine, Foto: shmu.sk

V ďalších dňoch sa však citeľne ochladí na celom území. V piatok teplota nevystúpi nad +23 °C. Ochladenie budeme najviac cítiť počas nočných hodín.

Už dnes v noci teplota klesne na +13 °C až +8 °C, v dolinách a kotlinách +8 °C až +3 °C. Ešte chladnejšie budú noci z piatka na sobotu a zo soboty na nedeľu, kedy sa očakávajú v dolinách a kotlinách prízemné mrazy. Budú mať k tomu priam dokonalé podmienky, keďže počasie bude zväčša bez zrážok a bez oblačnosti.

Najnovšie správy