Lyžiarska hala na Donovaloch dostala stopku. V Jasnej sa bude stavať vo veľkom

13.11.2020 o 11:30 - Dominik Cenkner
  • Článok

Kým celoročná lyžiarska hala dostala ešte v októbri dočasnú stopku, v Jasnej sa bude stavať vo veľkom. A to dokonca na miestach, kde ešte teraz rastie les.

Lyžiarska hala na Donovaloch dostala stopku. V Jasnej sa bude stavať vo veľkom
V Jasnej panuje čulý stavebný ruch, Foto: Facebook.com/Damian Jasná Hotel Resort & Residences

Turisti a milovníci prírody, ktorí v poslednom období zavítali do Jasnej, mohli zažiť mierny šok. Na prvý pohľad to tam totiž už ani zďaleka nevyzerá ako uprostred Národného parku Nízke Tatry.

Obec Demänovská Dolina, v ktorej katastri sa Jasná nachádza, totiž upravila územný plán. Týmto krokom tak otvorila dvere ďalším projektom a tým pádom aj ďalšej výstavbe. Tá sa má realizovať aj na miestach, ktoré boli donedávna definované ako lesné pozemky.

Táto časť lesa bude v Jasnej už čoskoro minulosťou, Foto: mapy.cz a imeteo.sk
Táto časť lesa bude v Jasnej už čoskoro minulosťou, Foto: mapy.cz a imeteo.sk

Starostka Demänovskej doliny toto konanie obhajuje. Argumentuje tým, že ide o turistickú destináciu, kde je rozvoj potrebný. Iný názor majú pochopiteľne ochranári.

Tí apelujú na to, aby sa zaviedli presné pravidlá, kde a za akých podmienok sa bude môcť stavať. Podľa nich je už zbytočné pýtať sa, či to narobí škody, ale skôr, koľko škôd to spôsobí.

Jeden z najväčších projektov dostal pomenovanie Škriatkov les. Pôjde o komplex dvanástich budov, resp. objektov. Ukrývať by mal v sebe okrem iného aj 160 lôžok. Celková cena investície len pri tomto jednom projekte sa má pohybovať okolo 9 miliónov eur.

Najnovšie správy