MAPY: Snežiť začne podvečer. Kde a koľko napadne ?

Článok
Už je to tu. Dnes je posledný deň meteorologickej jesene a od polnoci začne zima. To bude úplne korelovať s počasím táto noc bude zasnežená na mnohých

Tešíte sa na lyžovačku ? Na Štrbskom Plese sa už lyžuje a od soboty sa bude aj v Jasnej. Perinbaba tento rok bude veľmi aktívna a už hneď na začiatok lyžiarskej sezóny prinesie na hory veľké množstvo snehu. Zatiaľ čo sneh lyžiarov teší, tak vodiči sa musia pripraviť na nepriaznivé počasie. V nasledujúcich hodinách sa dopravné komplikácie očakávajú najmä na severe Slovenska, kde bude rýchlo pribúdať sneh. No problémy v doprave nemusia obísť zajtra ráno ani Bratislavu. Objavia sa tu taktiež snehové vločky a bude aj mrznúť.

Snežiť začne podvečer

Frontálny systém začne počasie na našom území ovplyvňovať počas nasledujúceho večera. Od severu začne okolo 15:00 snežiť a zrážky sa postupne budú rozširovať smerom na juh. Najmenej zrážok sa očakáva na juhu stredného Slovenska, ktoré bude v závetrí. Najviac snehu ,,schytajú,, severné náveterné svahy hôr.

Počas noci by sneženie malo prísť aj na západné Slovensko. Najviac by malo snežiť na severných stranách Malých Karpát, teda na východe Záhoria. Dočkať by sa však mala aj Bratislava, kde by do rána mohol napadnúť poprašok snehu. Aj ten však stačí, aby to ráno v meste veľmi dobre nevyzeralo. 

Ďalšia vlna zajtra večer

Ešte výraznejšia nádielka príde vo štvrtok večer, no podobne ako uplynulý pondelok by malo byť sneženie sústredené na sever Slovenska. Tu bude obzvlášť v noci na piatok výrazne pribúdať sneh, pričom intenzita sneženia môže dosahovať 4 až 5 cm nového snehu za jednu hodinu. 

Na severe sa očakávajú výrazné dopravné komplikácie, nakoľko počas noci sa pridá veľmi silný severozápadný vietor, a tak sa na cestách budú tvoriť snehové jazyky. Na Orave, Kysuciach, Liptove a v oblasti Tatier sa môžu vytvárať výrazné snehové záveje. 

Počasie by sa malo upokojiť v sobotu, no sneženie vystriedajú veľmi silné mrazy. Viac o vývoji počasia vo Vašom okrese sa dozviete TU.

img