Martin na bielom koni príde......ale len na hory

Článok
Tento rok Martin na bielom koni cez naše územie prefrčí a zanechá stopy len na horách. V nížinách bude pršať. Katarína však môže byť na snehu.
November je mesiacom dosť známych pranostík. Jedna hovorí, že Martin by mal prísť na bielom koni. Tento rok to tak nebude. Martin síce na bielom koni príde, ale bude lietať vysoko na horách. V nížinách bude pršať. Druhá známa pranostika hovorí: ,,Katarína na ľade a Vianoce na blate,, alebo ,,Katarína na blate a Vianoce na ľade,, V súčasnosti je problém predpovedať aká bude Katarína. Dlhodobé predpovede skôr hovoria o blate, ale blato môže byť pokryté vrstvou snehu.

Po upršanej sobote, ktorú priniesol studený front sa v našej oblasti začne v priebehu nedele ochladzovať. Po okraji tlakovej výše so stredom západne od Portugalska prenikne do našej oblasti chladnejší vzduch. V priebehu nedele sa maximálne denné teploty vyšplhajú len na +7 až +12°C.

V pondelok počasie ovplyvní tlaková níž, ktorej stred sa bude nachádzať nad severným Jadranom. Po okraji tejto tlakovej níže k nám bude prúdiť vlhší vzduch v ktorom postúpi pomerne výrazné zrážkové pole. Pršať začne opäť v noci z nedele na pondelok. Oblasti severozápadného a severného Slovenska však budú mať vo výškach chladný vzduch, a tak sa v týchto regiónoch počas noci očakáva sneženie už od výšky 800 až 900 metrov. Cez deň však už Martin so svojim bielym koňom pôjde vyššie a snežiť bude až od 1200 metrov.

Nočné teploty z nedele na pondelok sa budú pohybovať medzi +8 až +4°C, no na Kysuciach a na Orave bude len medzi +4 až +2°C. V priebehu dňa sa teploty dostanú na +4 až +8°C. Len na juhu stredného a východného Slovenska sa teploty môžu dostať aj nad +10°C. Okrem zrážok a nízkych teplôt treba počítať aj so silným nárazovým vetrom a to predovšetkým v Podunajskej a vo Východoslovenskej nížine.

Utorok už prinesie krajšie počasie. Od západu sa bude rozširovať výbežok tlakovej výše, ktorý prinesie polojasné až polooblačné počasie. V noci na utorok však bude na severe aj mrznúť.

Sneženie tak v nižších polohách zatiaľ nehrozí. Vyhliadky však hovoria o tom, že sneh môže reálne priniesť už začiatok poslednej novembrovej dekády. Podrobnejšie o blížiacom sa prvom snežení nájdete v dlhodobých predpovediach na http://www.imeteo.sk/kalendar