Mimoriadne silné búrky dnes hrozia za polárnym kruhom

25.07.2018 o 10:40 - Ľ.F.
Článok

Škandinávia zažíva naozaj nezvyčajné leto. Krajiny na severe Európy bičujú nielen extrémne horúčavy, no už aj intenzívne búrky.

Mimoriadne silné búrky dnes hrozia za polárnym kruhom

Mimoriadne teplá vzduchová hmota nachádzajúca sa nad Škandináviou dnes bude spôsobovať problémy. Z Nórska sa do oblasti severnej polovice Švédska presunie studený front, ktorý vytvorí výborné podmienky pre tvorbu silných búrok. 

Výborný strih vetra a vysoké hodnoty CAPE budú viesť k veľmi rýchlej tvorbe kopovitej oblačnosti, ktorá sa bude postupne pretvárať do silnejších, supercelárnych buniek. V neskorších hodinách ovplyvní v oblasti situáciu siné prúdenie v stredných a spodných hladinách, ktoré bude vo výraznej miere podporovať lineárne konvektívne systémy ako napríklad bow echo, ktoré je spreádzané silným nárazovým vetrom.

Okrem silného vetra sa v oblasti očakávajú aj veľké krúpy no vyskytnúť sa dokonca môže aj tornádo. Búrky budú postupovať po vytvorení ďalej na severovýchod a vo štvrtok v skorých ranných hodinách môžu zasiahnuť Fínsko. Zaujímavosťou však je, źe doraziť môžu až za polárny kruh.