Mimoriadny objav: Tento tvor prežil v permafroste až 24 000 rokov

09.06.2021 o 06:30 - Veronika Salayová

Mikroskopický viacbunkový organizmus sa prebral k životu po neuveriteľných 24 000 rokoch, ktoré strávil zmrazený v jednej zo sibírskych riek. 

Mimoriadny objav: Tento tvor prežil v permafroste až 24 000 rokov
Zdroj: Current Biology/cell.com

V sibírskom permafroste vedci objavili žijúci mikroskopický organizmus z kmeňa Rotifery a z rodu Adineta, informuje vedecký časopis Current Biology.

Ide o malé priehľadné bezstavovce, ktoré žijú v stojatých vodách. Tieto tvory boli v ľade zamrznuté po dobu dlhých 24 000 rokov. 

Prežili tisícky rokov v ľade

Tento objav je mimoriadny najmä z toho hľadiska, že tieto malé organizmy prežili neuveriteľne dlhú dobu. Rádiokarbónová metódou datovania vedci určili, že tieto tvory  prežili dobu medzi 23 960 a 24 485 rokmi.

Vedci sa doteraz domnievali, že organizmy by mohli v ľade prežiť približne 10 rokov, avšak organizmy reálne prežili až niekoľko desiatok tisíc rokov, čo je podstatný vedecký objav. 

Organizmy z kmeňa Rotifery sú známe svojou vysokou odolnosťou. Sú považované za jedny z mála živých tvorov odolných voči rádioaktivite a ktoré zrejme vydržia prežiť dlhú dobu aj bez kyslíka, potravy či bez vody.

Hrozba nových mikroorganizmov

Súčasný objav však poukazuje na hrozbu, ktorú predstavuje topenie sibírskeho permafrostu. Z topiaceho permafrostu sa môžu do okolia uvoľňovať najrôznejšie mikroorganizmy, ktoré boli predtým uväznené v ľade. 

Ide najmä o vírusy a baktérie, ale nový objav ukazuje, že sa to týka aj väčších mnohobunkových organizmov, ktoré majú schopnosť prežívať. 

Ak majú schopnosť prežívať, znamená to, že môžu mať vplyv aj na súčasný svet, čo však bude predmetom ďalšieho výskumu.