More vyplavilo na breh v Dubrovníku tony odpadu

16.11.2019 o 12:43 - Ľubomír Franko
  • Článok

Pobrežie Jadranu bičuje už niekoľko dní silný obdobný vietor Sirocco. Následkom neho zostali zaplavené viaceré pobrežné oblasti vrátane Benátok. Silný príboj vyplavil na breh v chorvátskom Dubrovníku tony odpadu.

More vyplavilo na breh v Dubrovníku tony odpadu

V oblasti severozápadného Stredomoria sa nachádza tlaková níž, po ktorej prednej strane prúdi do oblasti Jadranského mora nadpriemerne teplý vzduch. Toto prúdenie je ale veľmi silné a nazýva sa ako obdobný vietor ,,Sirocco". 

Silný vietor priniesol na pobrežie Jadranu obrovské vlny, no aj vysoký príliv. Plytké vody Jadranu totiž odfukovalo smerom na sever, kde sa voda hromadila a hladina mora výrazne stúpla. Následkom tohto prílivu boli Benátky zaplavené najviac od konca 90-tych rokov. 

Silný vietor ale spôsobil rozsiahle škody, najmä na východnom pobreží Jadranu. Vietor, ktorý dosahoval v nárazoch aj viac ako 140 kilometrov za hodinu, poškodil viaceré strechy v Chorvátsku, no najväčší problém robili vysoké vlny.

Na pobrežiach chorvátskych ostrovov ale aj v Dubrovníku čakalo včera ráno obyvateľov nemilé prekvapenie. Po tom čo silný vietor ustál, mohli začať upratovať, keďže mohutné vlnobitie prinieslo na pobrežie tony odpadu.

foto: Dalmacija danas
Tony smetí na brehoch Dubrovníku, foto: Dalmacija danas

Odpadky našli dnes ráno na ostrovoch Dalmácie ako Korčula, Mljet či Lastovo, no tony odpadu vyplavilo more aj do oblasti známeho Dubrovníku. 

Zdrojom odpadkov, ktoré more vyplavilo je s najväčšou pravdepodobnosťou Albánsko, kde sa odpad nijak netriedi a obyvatelia balkánskej krajiny ho sypú priamo do riek. Odpadky sa následne dostávajú do Jadranského mora. 

Najnovšie správy