Na Slovensko mieri ďalšie sneženie. V noci napadne ďalších 15 cm

16.01.2021 o 14:18 - Peter Minárik
  • Článok

Slovensko aktuálne zažíva vlnu zimného počasia, ktorá prináša mrazy a aj výdatnejšie sneženie. V priebehu nasledujúcich hodín bude aj naďalej na našom území snežiť a na severe sa situácia ešte skomplikuje.

Na Slovensko mieri ďalšie sneženie. V noci napadne ďalších 15 cm

Takúto dlhú epizódu zimného počasia sme tu ešte túto zimnú sezónu nezažili. Naše územie sužuje vlna mrazov a sneženia o ktoré sa stará aktuálne vhodné rozloženie tlakových útvarov.

Do našej oblasti totiž od severu prúdi studený, pôvodom arktický vzduch. Ten je vlhký, vďaka čomu sa predovšetkým na severe vyskytuje sneženie.

V tomto vlhšom vzduchu sa v našej oblasti tvoria početné snehové zrážky, ktoré sa vyskytujú najmä na severe a to predovšetkým na náveterných stranách hôr. Spomedzi hôr je najviac snehu na Chopku a to už 162 cm. 

Aj v nasledujúcich hodinách nás čaká vlna sneženia, pričom tá ktorá Slovensko čaká už o pár hodín bude opäť výrazná.

Cez Poľsko totiž smerom nad Ukrajinu mieri tlaková níž, ktorá k nám zabezpečí ďalší prísun vlhkosti a to opäť v studenom vzduchu. Nasledujúce hodiny tak budú opäť zasnežené.

Snežiť začne predovšetkým vo večerných hodinách od 19:00 na takmer celom severnom a postupne aj východnom Slovensku.

Najintenzívnejšie bude snežiť v skorých ranných hodinách, kedy na severe môže sneh pribúdať s rýchlosťou 1-2 cm za hodinu. Sneženie by malo ustať zajtra na poludnie.

Ráno sa tak pripravte, že na severe a východe budete opäť lopatovať. Do rána napadne od 5 do 10 cm snehu, no na horách môže napadnúť až do 20 cm nového snehu. Mapu očakávanej snehovej pokrývky nájdete pod článkom.

Najnovšie správy