Na východe Rakúska vznikli supercely. Mieria na Slovensko

24.06.2021 o 15:59 - Ľubomír Franko

V oblasti východného Rakúska sa vo štvrtok vytvorili supercelárne búrky. Tie to majú namierené nad západ Slovenska, kde môžu priniesť prívalové zrážky a kurpobitie.

Na východe Rakúska vznikli supercely. Mieria na Slovensko
Búrka vo Viedni, foto: kfv.panomax.com

Vo štvrtok po 14:30 sa v oblasti severne od rakúskeho Grazu vytvorila supercelárna búrka. Tá postupuje ďalej na severovýchod a už čoskoro dorazí do Viedne.

Už teraz prináša prívalové zrážky a krupobitie do miesta ako Alland a čoskoro zasiahne Mödling. Táto búrka sa môže postupne dostať až nad Záhorie.

Pohľad na výraznú búrku vo Viedni, zdroj: kfv.panomax.com
Pohľad na výraznú búrku vo Viedni, zdroj: kfv.panomax.com

Ďalšie búrky sa začínajú tvoriť v oblasti Neziderského jazera. Vo vysokej vlhkosti a silnej dynamike sa dobre organizujú.

Supercela je jednobunková konvektívna búrka, ktorá je narozdiel od iných búrok príznačná dlhotrvajúcim výstupným prúdom. Časť búrky rotuje okolo svojej vertikálnej osi v oblasti silného vzostupného prúdu. Dosahuje priemer zvyčajne v jednotkách km a práve v supercelách dochádza k silným intenzívnym prejavom ako sú krúpy a ojedinele aj tornáda.

Supercelárne búrky sa budú vyskytovať dnes pred príchodom večerných búrkových komplexov. Prinášať budú predovšetkým krupobitie s rozmermi aj okolo 5 centimetrov.

V oblasti západného Slovenska je takisto veľmi dobrý strih vetra v najspodnejších vrstvách troposféry. Vylúčený tak nie je ani vznik tornáda, ktoré sa práve najčastejšie vyskytuje pri supercelárnych búrkach.

Búrky to majú namierené na severovýchod Slovenska
Búrky to majú namierené na severovýchod Slovenska

Búrky môžu už v najbližších hodinách zasiahnuť krajný juhozápad Slovenska. Najpravdepodobnejší je ich príchod na Záhorie. V prípade, že vznikne výraznejšia búrka východnejšie, tak zasiahnu intenzívne búrky aj Bratislavu.

Supercelárne búrky sa budú vyskytovať až do večera. Večer a v noci sa očakávajú skôr väčšie búrkové komplexy, ktoré budú prinášať predovšetkým silný nárazový vietor. O večerných a nočných búrkach sa dočítate viac TU.

Polohu búrok, ktoré mieria na Slovensko, môžete sledovať aj LIVE na našom iRadare.