Na východe sú ďalšie supercely. Prinášajú krúpy a lejak

12.06.2018 o 17:49 - Vranov nad Topľou - P.M.
Článok

Dnešný deň prináša na východné Slovensko veľmi silné búrky, ktoré sú najmä v oblasti Zemplína mimoriadne silné. Dnes sa supercelárna búrka na východe už vyskytla. Aktuálne sa tu vyskytujú ďalšie silné búrky. 

Na východe sú ďalšie supercely. Prinášajú krúpy a lejak
Pohľad na búrku pri Vranove, zaslal: Patrik

Supercela ja zaujímavý meteorologický jav. Ide o samostatnú jednobunkovú búrku, ktorá obsahuje rotujúci výstupný prúd a dva zostupné prúdy. Supercelárne búrky patria k najintenzívnejším búrkam na svete. Práve supercela dokáže priniesť aj tornáda a niekoľkocentimetrové krúpy.

Supercely sa počas dnešného dňa vyskytli aj na našom území. Jedna supercela sa prehnala krátko popoludní okresom Michalovce a Sobrance.

Aktuálne sa cez východ presúvajú ďalšie búrky, ktoré javia supercelárne črty. Ďalšia supercela vznikla juhovýchodne od Humenného a postúpila severne od Sobraniec nad Ukrajinu. 

Pravdepodobne ďalšia supercela sa vyskytla v oblasti Vranova nad Topľou, kde naši čitatelia zaznamenali až 2 cm krúpy a prívalový lejak.

Aktuálne však južne od Sobraniec vzniká ďalšia intenzívna búrka, ktorá je s vysokou pravdepodobnosťou supercela a odsúva sa nad Ukrajinu.

Presunula sa oblasťou Nižneho Komárnika. Podľa čitateľov tam priniesla krúpy s priemerom do 1-2 cm a výrazný dážď. Po búrke sa ukázala nádherná dúha.

Ďalšia vlna búrok v oblasti východného Slovenska zasiahla najmä Vranov nad Topľou. V oblasti padali 2 cm krúpy a prívalové zrážky zaplavili niektoré ulice a cesty Vranova nad Topľou.