Nad Ameriku sa rúti zima. Kontinent zasype nečakaný sneh a prídu silné mrazy

24.10.2020 o 15:14 - Peter Minárik
  • Článok

Veľká časť Kanady a USA zažije nečakaný teplotný šok a počasie, ktoré je skôr typické pre január ako koniec októbra. Na mnohých miestach sa veľmi prudko ochladí.

Nad Ameriku sa rúti zima. Kontinent zasype nečakaný sneh a prídu silné mrazy
foto: ThierryGooseBC

Zatiaľ čo v Európe panuje pomerne pokojné, no v severozápadnych krajinách Európy o čosi veternejšie počasie, tak Severná Amerika zápasí s vpádom mimoriadne studeného vzduchu, ktorý prinesie nasledujúce dni veľmi výrazné ochladenie a snehové zrážky.

Medzi dvoma tlakovými útvarmi sa totiž nad Kanadu a USA nasúva jazyk mimoriadne studeného vzduchu, ktorý prinesie extrémne teploty a vlnu sneženia.

Studené počasie pritom nad kontinent prichádza v dvoch vlnách, pričom tá výraznejšia, ktorá príde zajtra bude oveľa drastickejšia.

Mimoriadne studený vzduch sa prepadol cez centrálnu časť USA až do oblasti Texasu.

V priebehu dnešného dňa bude cez USA postupovať studený front, za ktorým začne od severozápadu prenikať veľmi studený vzduch.

Nedeľné maximá v Montane a Wyomingu budú väčšinou len medzi -10 ° C a -5 °C, no pondelok ráno môže priniesť minimá aj pod -20 ° C. V nedeľu rekordne studený vzduch zasiahne tiež obe Dakoty, Nebrasku a Colorado (v Denveri pondelkové maximum zostane pod -5 ° C!),

V pondelok sa v Texase (v Dallase ochladí z nedeľných 30 ° C na 10 ° C), Ochladenie čaká aj Oklahomu, ale aj južné štáty ako je Arizona alebo Nové Mexiko.

Teploty budú na mnohých miestach o 15 až 30 °C nižšie ako je na súčasnú ročnú dobu bežné. Dosiahnuté tak budú nielen miestne rekordy, ale pravdepodobne aj mesačné celoštátne rekordy.

Okrem mrazov čaká USA aj vlna sneženia. Sneženie dorazí až ďaleko na juh. Snežiť bude predovšetkým v oblasti Skalistých hôr, kde môže spadnúť 50 až 80 cm nového snehu a to predovšetkým na návetriach.

Očakávaná výška novej snehovej pokrývky, zdroj: Ventusky
Očakávaná výška novej snehovej pokrývky, zdroj: Ventusky

Sneženie však čaká aj oblasti ležiace od Veľkých planín až po Minnesotu. Snehové vločky nie sú vylúčené ani na severe Texasu.

Priemerne by malo napadnúť od 5 do 20 cm snehu, čo je síce v severných štátoch USA pomerne obvyklé, no určite je to neobvyklé v južných štátoch ako Oklahoma, či Texas.

Najnovšie správy