NASA sa pripravuje na historickú udalosť: Sonda sa úmyselne zrazí s asteroidom

14.09.2022 o 19:00 - Veronika Salayová

NASA sa o pár dní chystá na historickú udalosť, ktorá by mohla v budúcnosti zachrániť ľudstvo. Sonda sa úmyselne zrazí v asteroidom, aby vedci zistili, či bude možné v prípade ohrozenia zmeniť trasu nebezpečného asteroidu. 

NASA sa pripravuje na historickú udalosť: Sonda sa úmyselne zrazí s asteroidom
Ilustračné. Foto: NASA

Už o niekoľko dní otestuje misia NASA Double Asteroid Redirection Test  (DART) schopnosti ľudstva zmeniť dráhu asteroidu nárazom na vesmírny objekt Dimorphos. Tento asteroid ľudstvo reálne neohrozuje − ide o test.

NASA plánuje tento veľký krok uskutočniť v noci z 26. na 27. septembra. NASA v tento deň pošle sondu, aby sa zámerne zrazila s asteroidom. Cieľom je zistiť, či sa dá účinným spôsobom zmeniť smer akýchkoľvek nebezpečných vesmírnych objektov smerujúcich k nám.

Sonda bude vážiť okolo 500 kilogramov, čo je približne hmotnosť malého auta. Bude sa pohybovať rýchlosťou 6,6 kilometra za sekundu.

Ako to bude prebiehať?

Kozmická loď narazí na 160 metrov široký objekt Didymos, čo je malý mesiac obiehajúci okolo väčšieho asteroidu Dimorphos rýchlosťou približne 24 140 kilometrov za hodinu.

Zdroj: NASA
Zdroj: NASA

Týmto nárazom prenesie svoju kinetickú energiu na menší asteroid, čím ho posunie bližšie k svojmu väčšiemu spoločníkovi.

Ak to bude fungovať, Dimorphus bude obiehať Didymos minimálne o 73 sekúnd rýchlejšie ako predtým.

Cieľom je znížiť rýchlosť Dimorphusa o 0,4 milimetra za sekundu, čo je dosť na to, aby sa časom vytvorila veľká zmena. Znížením svojej rýchlosti sa mesiac priblíži k Didymusovi, čiže zmení smer. 

NASA bude vysielať online

Táto historická udalosť sa bude dokonca vysielať aj online, čiže všetci priaznivci si môžu náraz sondy pozrieť na všetkých kanáloch NASA, vrátane Youtube, Facebooku a Twitteru.