Nebezpečný medikán udrel na Grécko. Hlásia škody aj výpadky prúdu

18.09.2020 o 10:49 - Veronika Salayová
  • Článok

Grécke ostrovy a časti západného Grécka zasiahla v noci a dnes ráno silná búrka podobná hurikánu, tzv. medikán, ktorý sa vytvoril v Stredozemnom mori. 

Nebezpečný medikán udrel na Grécko. Hlásia škody aj výpadky prúdu
Zdroj: iDružica

Medikán (pojem vytvorený zo slov mediteránny a hurikán) je hlboká stredomorská tlaková níž pripomínajúca hurikán. Medikán do oblasti Stredomoria prináša silné búrky a mimoriadne silné nárazy vetra.

Medikán s názvom Cassilda sa vytvoril pred dvomi dňami v Stredozemnom mori a postupne nabral na intenzite. Počas noci udrel na grécke ostrovy Zakyntosh a Kefalonia v Iónskom mori a v skorých ranných hodinách dosiahol aj pevninu v západnom Grécku. Vietor sprevádzaný medikánom dosiahol rýchlosť 100 až 120 km/h.

Z oblasti, kde vyčíňal medikán, hlásili poškodené domy a budovy, rozsiahle výpadky prúdu i problémy v leteckej doprave. Obyvatelia hlásili aj spadnuté stromy, zablokované cesty a poškodené strechy či celé domy. Na ostrove Kefalonia prívalové dažde spôsobili aj lokálne povodne.

Grécki meteorológovia vydali najvyššiu výstrahu 3. stupňa, ktorá stále ostáva v platnosti. Okrem silného vetra hrozia aj silné búrky sprevádzané extrémnym množstvom zrážok, ktoré v krátkom čase môžu spôsobiť rozsiahle povodne. Na niektorých miestach môže spadnúť v priebehu dňa až 400 mm zrážok

Medikán s pustošením ešte v Grécku neskončil. V priebehu dňa sa presunie nad juhogrécky polostrov Peloponéz, kde sa taktiež očakávajú rozsiahle materiálne škody. 

Nad Stredozemným morom sa ročne sformuje jeden až dva medikány, no tento rok je teplota Stredozemného mora vysoká, čo výrazne napomáha vzniku takto silného medikánu.

Najnovšie správy