Nikaraguu zasiahli dva masívne hurikány v priebehu dvoch týždňov

18.11.2020 o 09:15 - Ľubomír Franko
  • Článok

Strednú Ameriku sužujú v novembri mimoriadne silné búrky. Nikaraguu priamo zasiahol už druhý hurikán 4. kategórie v priebehu dvoch týždňov. Z oblasti hlásia extrémne škody a bohužiaľ aj obete na životoch.

Nikaraguu zasiahli dva masívne hurikány v priebehu dvoch týždňov

Po menej ako dvoch týždňoch po priamom zásahu hurikánom 4. kategórie Eta, zasiahol Nikaraguu ďalší masívny hurikán 5. kategórie Iota. Už aj takto nebezpečnú situáciu len zhoršuje fakt, že oko hurikánu Iota sa dostalo na pevninu len desiatky kilometrov južne od miesta, kde oko hurikánu Eta. Hurikán Iota si doposiaľ vyžiadal 14 obetí na životoch a 15 ľudí je nezvestných.

Dva po sebe hurikány priniesli dokopy miestami viac ako 1000 milimetrov zrážok, čo v hornatých oblastiach viedlo k zosuvom pôdy a mohutným bleskovým povodniam. Zrážky spojené s hurikánom Iota sa majú vyskytovať minimálne do stredy večera.

Porovnanie trasy hurikánu Iota a Eta, zdroj: Weather Nation
Porovnanie trasy hurikánu Iota a Eta, zdroj: Weather Nation

Podľa  meteorológa Philipa Klotzbacha z Colorado State University ide len o druhý hurikán v histórii, ktorý v novembri dosiahol úroveň 5. kategórie. Zároveň ide o piaty hurikán, ktorý sa v tejto sezóne sformoval po 1. októbri. Z prvých 24 búrok tejto sezóny dosiahli úroveň hurikánu 3. kategórie len dve búrky, no z posledných 6 búrok boli až štyri s úrovňou minimálne hurikánu 3. kategórie.

Do roku 2020 zaznamenali v Nikaragui len štyri hurikány, ktoré dosiahli 4. alebo 5. kategóriu. V tomto roku sú to už dva a to len v priebehu dvoch týždňov.

Tohtoročná hurikánová sezóna je v Atlantiku extrémna. Vytvorilo sa už 30 tropických búrok, čo je najviac v histórii za jednu sezónu. Doterajší rekord 28 búrok držal rok 2005. Už teraz sa ale v Karibskom mori očakáva vznik ďalšej tropickej búrky, ktorá môže byť 31. v poradí.

Najnovšie správy