Oblasti východnej Austrálie zasiahli vzácne snehové zrážky

06.06.2019 o 11:36 - Peter Minárik
  • Článok

Východnú časť Austrálie zasiahli nezvyčajné chladné poveternostné podmienky, ktoré priniesli sneh do takých oblastí, ako je subtropický Queensland. Informovala o tom v utorok stanica BBC.

Oblasti východnej Austrálie zasiahli vzácne snehové zrážky

 Meteorologický úrad (BOM) to označil za "vzácny" úkaz s tým, že zmienený štát nezaznamenal výraznejšie snehové zrážky od roku 2015.

 Varovania pred nepriaznivým počasím boli vydané aj pre 1000 kilometrov dlhý pás pobrežia, ktorý zahŕňa i mesto Sydney. Ľudia sa majú zdržiavať vo vnútri, keďže danú oblasť bičuje hustý dážď a veľmi silný vietor.

Úrady uviedli, že sneh napadal neďaleko mesta Stanthorpe, ktoré leží 220 kilometrov juhozápadne od Brisbane. V danom meste v utorok zaznamenali teploty takmer na úrovni mrazu. Približne päťcentimetrová vrstva snehu pokryla tiež oblasť Modrých vrchov, západne od Sydney, čo si vyžiadalo dopravné obmedzenia.

 Rýchlosť vetra v Novom Južnom Walese dosahovala 90 kilometrov za hodinu, oznámil BOM.

 Jún je mesiacom, keď sa v Austrálii začína zimné obdobie, pripomína BBC. Krajina pritom iba nedávno zažila rekordne horúce leto a dôsledky extrémneho počasia vrátane sucha, záplav a lesných požiarov.

Austrálčanov znepokojujú klimatické zmeny viac než inokedy za uplynulé desaťročie, vyplýva z najnovšieho prieskumu, ktorý uskutočnila spoločnosť Lowy Institute.

(zdroj: TASR)

Najnovšie správy