Oblohu v okolí austrálskeho mesta ožiarilo viac než 200 000 bleskov

12.12.2020 o 18:00 - Dominik Cenkner
  • Článok

Kým v našich končinách sezóna výraznej konvektívnej aktivity a teda aj tvorby búrok dávno pominula, na mnohých miestach planéty však naďalej trvá, resp. začína. To je aj prípad austrálskeho spolkového štátu Queensland.

Oblohu v okolí austrálskeho mesta ožiarilo viac než 200 000 bleskov
Búrky v Queenslande, Foto: Twitter.com/Daily Mercury

Ten má subtropickú až tropickú klímu, takže vlastne neutíchajúce leto. To je rozdelené na obdobie relatívneho sucha (jún až október) a obdobie dažďov a búrok (november až máj).

V utorok 8. decembra a v noci na stredu 9. decembra v Queenslande o búrkovú aktivitu núdza nebola. Najviac v oblasti 80 tisícového mesta Mackay.

Práve tam totiž detekcie bleskov zaznamenali viac ako 200 000 bleskových výbojov. Utorok bol v Austrálii pod taktovkou piatich tlakových útvarov. Tlakovej výše so stredom nad Veľkým austrálskym zálivom, tlakovej níže so stredom v Perthe, tropickej depresie so stredom na poloostrove Dampier, tlakovej níže so stredom nad Yorským poloostrovom a tlakovej níže so stredem nad Tasmánskym morem.

Čo sa vlastne v okolí mesta Mackay udialo? V samotnom meste a v okruhu do 100 km udrelo asi 77 tisíc bleskov. V Moranbahu, ležiacom o približne 150 km ďalej smerom na juhozápad udrelo 35 tisíc bleskov a v Airlie Beach, cca 100 km severozápadne od mesta Mackay, udrelo ďalších 30 tisíc bleskov. V Glendene, cca 100 km západne od Mackay, to bolo 65 tisíc bleskov.

V danej oblasti tak v priebehu niekoľkých hodín udrelo cez 210 tisíc bleskov. Nadšenci búrok si preto určite prišli na svoje.

Najnovšie správy