Orkán Sabine je už v Česku. V Prahe namerali cez 100 km/h

10.02.2020 o 06:41 - Ľubomír Franko
  • Článok

Mimoriadne silné nárazy vetra prináša do Nemecka už od včerajšieho dňa orkán Sabine. Vietor v noci dosiahol rýchlosť až 166 km/h. Hlásia početné škody a niekoľko zranených. Vietor je už v Česku. 

Orkán Sabine je už v Česku. V Prahe namerali cez 100 km/h
foto: Frank Stocki - Hehlen (Dolné Sasko)

Mimoriadne silný vietor spôsoboval počas noci problémy po celom Nemecku. Silné nárazy vetra, ktoré presahovali 100 km/h, spôsobili rozsiahle škody.

Silný vietor v meste Saarbrücken vyvrátil mohutný strom, ktorý zasiahol dve osoby. Obidve osoby sú ťažko zranené, jeden pacient je v kritickom stave. 

Južne od mesta Kaiserslautern v spolkovej krajine Porýnie-Falcko vyvrátil vietor značnú časť lesa. Popadané stromy zablokovali cesty.

Vo Frankfurte nad Mohanom spadla konštrukcia stavebného žeriavu na Frankfurtskú katedrálu, ktorej strecha bola poškodená. Počas noci ale zatiaľ nebolo možné odhadnúť detajlnejšie poškodenie. 

Najsilnejší vietor doteraz zaznamenali v lyžiarskom stredisku Feldberg, kde náraz vetra dosiahol až 170 km/h. 

Radarová snímka o 6:20
Radarová snímka o 6:20

Studený front je už v Česku

Studený front a s ním spojená línia búrok je aktuálne už na západe Česka. Búrková línia tam prináša nárazy vetra až okolo 100 km/h, na horách aj viac. 

Mimoriadne silný vietor aktuálne fúka aj v Prahe, na stanici v Karlove namerali náraz vetra o rýchlosti 104 km/h, v Kbeloch 93,6 km/h, na Libuši zatiaľ 90,0 km/h, a na stanici Praha-Ruzyně 86,4 km/h. 

Maximálne nárazy vetra do 6:00, zdroj: CHMI
Maximálne nárazy vetra do 6:00, zdroj: CHMI

Studený front dorazí okolo poludnia aj na Slovensko, pričom nárazy vetra môžu dosiahnuť ojedinele aj cez 100 km/h. Najsilnejší vietor sa očakáva v okresoch Bratislava a Dunajská Streda. Viac o očakávanom vetre sa dočítate v sekcii výstrah.

Najnovšie správy