Peklo na Zemi: Stovky požiarov sa vymkli spod kontroly

21.11.2019 o 06:30 - Austrália - V.S.
Článok

Austrália sa v týchto dňoch nachádza uprostred „pekelného“ vyčíňania stoviek lesných požiarov na celom kontinente. Situácia je taká vážna, že boli vydané najvyššie výstrahy, ktoré môžu ohroziť životy obyvateľov.

Peklo na Zemi: Stovky požiarov sa vymkli spod kontroly
Foto: Alertageo

Austrálski hasiči nedokážu regulovať šírenie požiarov. Teploty v krajine dosahujú teploty až +45 °C a silné vetry  s rýchlosťou miestami až 90 km/h takisto výrazne dopomáhajú k šíreniu lesných požiarov.

V troch štátoch boli vydané najvyššie výstrahy s priamym ohrozením na živote obyvateľov. Ľudí z rizikových oblastí museli evakuovať, informuje Alertageo.

V stredu energetické spoločnosti prerušili dodávku elektrickej energie viac ako 10-tisícom ľudí, pretože plamene sa blížili k prenosovým vedeniam.  Vyše 100 škôl ostali pre požiare zatvorené.

Pri teplotách v južnej Austrálii okolo +45 °C sa neočakáva, že sa situácia v krátkej dobe zlepší.

Mapa ukazuje aktívne požiare za posledných 72 hodín. Foto: Alertageo
Mapa ukazuje aktívne požiare za posledných 72 hodín. Foto: Alertageo

Sydney bolo v utorok zahalené obrovskými mrakmi čierneho dymu z neďalekých lesných požiarov.

Od minulého mesiaca pri masívnych lesných požiaroch zahynulo 6 ľudí. Požiare zničili zhruba 500 domov a zdevastovali asi milión hektárov poľnohospodárskej pôdy.

Podľa odborníkov a vedcov za tým stojí zmena klímy, ktorá spôsobila nárast tepelných javov a zvýšila výskyt prírodných katastrof, napríklad aj sucha.

Najnovšie správy