Počasie sa dnes začne meniť. Vysoké teploty vystriedajú búrky

Článok
Po mimoriadne vysokých teplotách nielen na našom území, ale aj v Európe nás čakajú búrky. Tie zároveň odštartujú zmenu počasia.

Uplynulé dni boli na našom území mimoriadne horúce. Teploty zdolávali hranicu +25°C. Počas pondelka bola maximálna teplota nameraná v Hurbanove a to na úrovni +25,5°C. Včera bola maximálna teplota nameraná opäť v Hurbanove a to až na +26,1°C. Táto teplota tak pokorila historický denný teplotný rekord na našom území, ktorý držali Michalovce z roku 2009. Tieto teploty boli extrémne vysoké. V porovnaní s dlhodobým priemerom sú teploty, ktoré panovali na našom území v uplynulých dvoch dňoch o 8 až 14°C nad dlhodobým priemerom.

V Európe však bolo ešte teplejšie. Na Balkáne teplota prekonávala hranicu až +30°C. Takýmto mimoriadne vysokým teplotám však už o pár hodín odzvoní. Počasie začína v Európe ovplyvňovať studený front, ktorý sériu teplých dní ukončí búrkami.

Búrky už dnes najmä na severe a východe

Počas dnešného dňa sa môžu teploty ešte na juhu územia šplhať až na hranicu +25°C, no popoludní začne ovplyvňovať počasie studený front, ktorý už včera priniesol do Nemecka a do Poľska celkom intenzívne búrky. Dnes sa očakávajú búrky predovšetkým na severe a východe Slovenska. Búrky budú sprevádzané prívalovými zrážkami a ojedinele aj krupobitím.

Očakávaný výskyt búrok môžeme ilustrovať na nižšie priloženom výstupe pre dnešné popoludnie, ktorý znázorňuje očakávané hodnoty instability CAPE. V zásade tu platí, že čím vyššie hodnoty instability, tak tým výraznejšie búrky. Hodnoty už nad 1000 J/Kg sú pomerne výrazné a predikujú možný výskyt silnejších búrok.

Búrky odštartujú zhoršenie počasia

Búrky sa nebudú vyskytovať len dnes, ale aj zajtra a to opäť najmä na východe. Oblačnosti aj zrážok však už bude na celom území viac a v piatok a v sobotu sa zamračí už úplne a očakávajú sa celoplošné zrážky, ktoré môžu byť aj výdatnejšie.

ANIMÁCIA: Očakávané zrážky počas nasledujúcich dní

S príchodom víkendu sa nám tak počasie zhorší a postupne sa rozprší. Teploty poklesnú o zhruba 5°C, no na severe môže byť pokles teplôt oproti uplynulým dvom dňom aj o viac než 10°C. Návrat slnečného počasia sa očakáva v nedeľu popoludní.

img