Pondelok prinesie búrky za ktorými sa ochladí

Článok
Po búrlivom víkende nás čaká divoký začiatok týždňa. Na viacerých miestach hrozia intenzívne búrky.
Pondelok prinesie búrky za ktorými sa ochladí

Teploty, ktoré sa uplynulé dni vyskytujú na našom území prekračujú hranicu +30°C a v porovnaní s dlhodobým teplotným normálom sú teploty nadpriemerné. Do našej oblasti síce prúdi teplejší vzduch, ale súčasne sa tu nachádza plytká oblasť nižšieho tlaku vzduchu, ktorá prináša vlhkosť a práve kombinácia vlhkého a teplého vzduchu už dáva tušiť, že búrky majú vzduchovú hmotu doslova ideálnu.

Teplý a vlhký vzduch, ktorý sa bude počas denného prehrievania labilizovať sa na našom území bude nachádzať aj v pondelok. Do toho však príde frontálny systém, ktorý prinesie potrebnú dynamiku a búrky budú doslova explodovať.

Pondelok bude poriadne búrlivý

Počas dnešného dňa sa tak postupne na našom území začnú vytvárať búrky. Prvé búrky sa objavia v západnej polovici územia a výraznejšie budú búrky naberať na intenzite v popoludňajších a večerných hodinách. Na východe by sa búrky mali vyskytovať až podvečer.

Dnešné búrky môžu byť lokálne sprevádzané aj veľmi intenzívnymi sprievodnými javmi. Počítajte s krúpami, s prívalovým dažďom a taktiež sa budú vyskytovať silné nárazy vetra.

Zajtra sa už ochladí

Dnešné teploty na našom území vystúpia na juhu ešte nad hranicu +30°C.

V priebehu zajtrajšieho dňa sa však na našom území ochladí, nakoľko k nám v noci začne od severozápadu prúdiť studený vzduch. Zajtrajšie teploty sa budú pohybovať len od +17 do +24°C. Pri pohľade na mapku teplotných anomálii je jasné, že zajtra nás čakajú teploty výrazne pod hranicou dlhodobého priemeru.

 

 

Chladno zostane aj naďalej

Vyhliadky naznačujú, že počas pracovného týždňa by sme sa príliš potiť nemali. Teploty by sa totiž aj v najteplejších lokalitách Slovenska mali udržiavať pod hranicou +30°C. 

 

Otepľovať by sa na našom území malo až v priebehu víkendu. Teploty by si to mali opäť zamieriť nad hranicu +30°C.

img