Posledný tropický deň na Slovensku. V stredu teploty presiahli +31 °C

16.09.2021 o 10:00 - Veronika Salayová

Streda bola na našom území veľmi teplá a do niektorých oblastí priniesla dokonca aj tropické teploty. Dnes nás čaká ochladenie, preto je možné, že išlo o posledný tropický deň v tomto roku na Slovensku. 

Posledný tropický deň na Slovensku. V stredu teploty presiahli +31 °C
Ilustračné. Foto: unsplash

Máme za sebou zrejme posledný letný deň, kedy sa teploty na našom území vyšplhali naozaj vysoko. 

Streda bola najteplejšia na juhozápade, kde podľa SHMÚ bolo zaznamenaných až na 12 staniciach tropický deň, čiže teploty s maximálnou dennou teplotou +30 °C a viac.

Tropické teploty na jednotlivých staniciach na juhozápade Slovenska. Zdroj: SHMÚ
Tropické teploty na jednotlivých staniciach na juhozápade Slovenska. Zdroj: SHMÚ

Včerajší sviatočný deň bol najteplejší v Hurbanove, kde sa stihlo otepliť až na +31,6 °C.

S veľkou pravdepodobnosťou sme v stredu na našom území tak zaznamenali posledný tropický deň v tomto roku.

Tropické dni sa v minulosti vyskytli aj v druhej polovici septembra, avšak modely naznačujú, že takéto vysoké teploty už tento rok zrejme nedosiahneme.

Začína sa ochladzovať

Už dnešný deň bude oproti včerajšiemu 2 až 3 °C chladnejší, avšak dnes na našom území hrozia aj prehánky a búrky. Do našej oblasti sa totiž dostane studený front, na ktorom sa začnú tvoriť búrky.

Prvé prehánky a búrky sa očakávajú v poobedňajších hodinách predovšetkým na severozápade a v priebehu podvečera by sa zrážky a búrky mali rozširovať cez západné Slovensko smerom na východ. 

Búrky sa objavia poobede najmä na západe a severozápade Slovenska a prinesú aj zrážky. Za týmto frontom sa začne na našom území výraznejšie ochladzovať a teploty nepresiahnu ani hranicu +25 °C.