Pravdepodobnosť bielych Vianoc je veľmi nízka

Článok
Otázka: ,,Budú biele tohtoročné Vianoce ?,, je asi najčastejšou otázkou na meteorológov v týchto dňoch. Nádej stále horí, ale veľmi minimálna.

Vyzerá to tak, že dlhodobé klimatologické predpovedné modely sa v očakávanom teplotne nadpriemernom decembri nemýlili. Prvých 10 decembrových dní bolo v takmer celej Európe teplotne nadpriemerných a nič nenaznačuje, že sa niečo výraznejšie zmení ani v druhej dekáde. To už budeme mať tesne pred Vianocami a sneh stále nikde. Nádej existuje na začiatku poslednej decembrovej dekády, avšak pravdepodobnosť bielych Vianoc je na viacerých miestach Slovenska, predovšetkým v nížinách veľmi nízka.

Ochladenie prinesie už víkend, ale nebude výrazné aj keď sa spočiatku očakávalo, že by mohlo priniesť aj sneh do nižších polôh. Tam, kde sa sneh túto sezónu ešte neobjavil sa ani počas víkendu neobjaví. Snehové vločky môžu padať maximálne na horách a na severe a východe.

Počas celej druhej decembrovej dekády sa charakter počasia príliš meniť nebude a atlantický blok bude pokračovať. Severoatlantická oscilácia, skrátene NAO bude dosahovať naďalej pomerne vysoké kladné hodnoty. To znamená asi toľko, že tlakové níže nad severným Atlantikom a tlakové výše nad oblasťou subtropického Atlantiku budú aj naďalej dobre vyvinuté a medzi nimi bude dochádzať k výraznému kontrastu tlaku, čo vedie k silnému prúdeniu nad Atlantikom. Toto teplejšie prúdenie potom pokračuje do centrálnej časti Európy. Laicky tak môžeme povedať, že v Európe sa vplyvom vysokého tlaku nad južnou polovicou Európy udržuje západné prúdenie a chladnejšie, prípadne vlhšie prúdenie sa nemá ako do našej oblasti dostať.

Obr. 1: Načrtnutie prevládajúceho prúdenia na druhú decembrovú dekádu

Šanca na nejakú zmenu existuje na začiatku tretej decembrovej dekády, avšak to je už veľmi vzdialená doba. Ensemble numerických modelov to prezentujú celkom jednoznačne a vývoj je tak stále neistý i keď pravdepodobnosť na chladnejšie a vlhšie prúdenie tu existuje.

Obr. 2. Ensembel modelu GFS teploty vo výške 850 hPa (na to, aby snežilo v nížinách je potrebná teplota aspoň na úrovni -5°C)

Vidieť tak, že na začiatku poslednej decembrovej dekády majú numerické modely v situácii veľmi nejasno. Druhá dekáda je však už pomerne jasná a vpád výrazne chladnejšieho vzduchu sa neočakáva. To, aké budú Vianoce ešte nie je celkom isté, avšak výrazne vyššia je možnosť, že ani tento rok nebudú na snehu.

img