Prichádzajú dni s výdatnými zrážkami. Na horách porastú huby

Článok
Nasledujúce tri dni budú na našom územi veľmi daždivé. Zrážky však výdatné nebudú celoplošné a na východe bude pokračovať sucho.

Tlaková níž, ktorá sa prehlbuje nad západným Talianskom prinesie v nasledujúcich dňoch vlhké počasie do strednej Európy, do Álp a do Talianska. V Alpách môže pripadnúť až meter nového snehu. Výrazné zrážky prídu aj ku nám a to predovšetkým do oblasti západného a stredného Slovenska. Nasledujúce tri dni môžu priniesť až okolo 70 mm zrážok. Na východe Slovenska bude zrážok výrazne menej.

Až do soboty treba na celom našom území počítať so zamračeným a upršaným počasím, ktoré prinesie maximálne denné teploty od +10 do +18°C. Výdatnejšie bude pršať na západnom a strednom Slovensku a tu po horúcom a suchom lete, ktoré prinieslo veľký nedostatok zrážok prídu vlhké dni, ktoré sucho zažehnajú, respektíve zvýraznia prebytok zrážok.

K včerajšiemu dňu to na našom území s celoročnými zrážkami vyzeralo nasledovne:

Bratislava -75 mm
Hurbanovo +50 mm
Sliač -25 mm
Oravská Lesná -100 mm
Košice -110 mm
Poprad +30 mm
Kamenica nad Cirochou -130 mm

Ak sa teda pozrieme na západné Slovensko, tak v Bratislave stále chýba 75 mm zrážok a naopak v Hurbanove je v porovnaní s doterajším celoročným dlhodobým priemerom o 50 mm viac. Veľké deficity zrážok sú na Orave a na východnom Slovensku. Tu sa šplhajú až nad 100 mm a platí, že čím východnejšie, tak tým suchšie.

Nasledujúce dni prinesú na západné a stredné Slovensko od 30 do 50 mm, ale lokálne až okolo 70 mm zrážok. Na východe by malo spadnúť len okolo 10 mm.

Mapa očakávaných úhrnov zrážok do piatkového poludnia:

Podľa predpovedí by sa tak sucho na západnom a strednom Slovensku malo zmierniť, pričom napríklad na juhu územia sa zvýrazní prebytok zrážok. Naopak na východe bude stále výrazné množstvo zrážok chýbať.

Nasledujúce dni prinesú veľa zrážok aj na naše hory a keďže teploty budú ideálne, tak po výdatných zrážkach sa určite vyberte na hríby.

img