Prvé prognózy meteorológov: Aká bude jar 2021 v Európe?

21.01.2021 o 18:45 - Veronika Salayová
  • Článok

Aj keď je iba január, meteorológovia už prišli s prvými vyhliadkami na tohtoročnú jar. Aká bude podľa nich jar v Európe? 

Prvé prognózy meteorológov: Aká bude jar 2021 v Európe?
Foto: Anicka Mankovecka/FB iMeteo

Zima je už vo svojej polovici a niektorí si už kladú otázku, aké nás čaká jarné počasie. Prvé vyhliadky počasia na tohtoročnú jar sú už na svete.

Dlhodobé predikcie európskeho numerického modelu ECMWF a NOAA naznačujú, že v Európe na väčšine kontinentu budú teploty vyššie, ako sú priemerné hodnoty. Jarné mesiace tak môžu byť o pár stupňov teplejšie, ale neznamená to, že bude iba teplo.

Počas jarných mesiacov sa očakávajú aj viaceré vpády studených frontov a chladnejšie jarné dni. Studené fronty a prieniky chladnejšieho vzduchu budú však v Európe menej časté.

Výnimkou bude iba západná Európa, tu sa očakávajú chladnejšie severoatlantické vzdušné masy a prieniky studeného vzduchu zo severu. Smerom viac na západ sa prognózy teplôt zvyšujú.

Teploty mierne nad normálom sa týkajú aj Slovenska. Anomálie odhadujú vyššie teploty v priemere o 1 °C.

Čo sa týka množstva zrážok, prognózy sú zatiaľ neutrálne a v normále. Vyššia šanca na nadnormálne jarné zrážky je nad severozápadnou Európou.

Treba však zdôrazniť, že dlhodobé prognózy nie sú smerodajné a môžu sa meniť. 

Najnovšie správy