Rozpadol sa polárny vortex. Cez víkend tak dorazia extrémne mrazy

- P.M.
Článok
Už niekoľko dní Vás informujeme, že v priebehu nasledujúceho víkendu nás čaká výrazné ochladenie. Blížiacu sa zmenu vidieť už teraz.

Zima 2017/2018 sa blíži k svojmu koncu, no posledné dni zimy prinesú extrémne mrazy, ktoré budú klesať až na hodnoty okolo -25°C. Ani počas dňa sa neoteplí a čakajú nás aj arktické dni, pri ktorých v niektorých oblastiach nevystúpi maximálna denná teplota nad hranicu -10°C. 

Takéto nízke teploty k nám prinesie veľmi studený vzduch, ktorý sa prepadne do oblasti Európy a súvisí s narušeným polárnym vortexom.

Polárny vortex prináša vpády chladného vzduchu

Polárny vortex môžeme laicky označiť ako vietor vo veľmi vysokých výškach atmosféry. Tento vietor prúdi okolo rozsiahlej tlakovej níže, ktorá sa v zimnom období nachádza nad Arktídou. Smer prúdenia je tak od západu, smerom k východu.

Takto vyzerá kompaktný a celistvý polárny vortex. Vzduch prúdi okolo tlakovej níže v oblasti Severného pólu

 

V zimnom období sa tak do Európy dostáva teplejší vzduch z oblasti Atlantiku. Takýto stav sa vyjadruje kladnými hodnotami arktickej AO a aj severoatlantickej ocilácie - NAO index. Ak je NAO index nad nulou, tak v Európy panuje počas zimy teplejšie počasie, zatiaľ čo chladnejšie je na severe Afriky a severovýchode USA.

Ak je však NAO index záporný, tak v Európy prevláda skôr chladnejšie počasie.

NAO index by sa v nasledujúcich dňoch mal výrazne prepadnúť ako vidieť aj na očakávanom grafe Severoatlantickej ocilácie. Záporné hodnoty sa očakávajú až do začiatku marca.

Polárny vortex sa rozpadol

Pomerne stabilné prúdenie okolo riadiacej tlakovej níže so stredom nad Severným pólom sa v týchto dňoch nevyskytuje. Polárny vortex sa totiž rozpadol. V blízkosti Severného póla sa totiž aktuálne nachádza tlaková výš a súčasne sa nad západnou Kanadou nachádza tlaková níž. 

Prúdenie sa tak zmenilo a polárny vietor tak neobieha okolo tlakovej níže so stredom nad Severným pólom ale medzi dvoma výraznými tlakovými útvarmi, ktoré stabilný, polárny vietor narušili. Chladný vzduch sa tak dostáva do nižších zemepisných šírok. 

Takto vyzerá aktuálny stav polárneho vortexu

 

Vývoj na nasledujúce dni

Rozpad polárneho vortexu tak spôsobí, že studený vzduch z Arktídy má voľnú cestu napríklad aj do Európy, čo sa počas nasledujúcich dní aj stane. Z Ruska k nám začne prenikať chladnejší vzduch, ktorý sa natlačí nad mnohé oblasti Európy. Rozsiahle oblasti tak čaká poriadne mrazivé počasie.

Viac o silných mrazoch, ktoré prinesú teploty až okolo -25°C sa dočítate TU.