Silné búrky sa presúvajú ďalej. Niekde zaplavovali

05.08.2018 o 17:39 - Peter Minárik
  • Článok

Pre postupujúci studený front, na čele ktorého sa tvoria búrky je typické, že nie do všetkých oblastí prinesie rovnomerné zrážky. Dnes sa vyskytli oblasti, kde v jednej dedine nepadla ani kvapka a v druhej voda zaplavovala.

Silné búrky sa presúvajú ďalej. Niekde zaplavovali
zaplavené podjazdy v Púchove, zaslala: Ola Novosádová

Studený front, na čele ktorého sa tvoria búrky sa aktuálne presúva ďalej smerom k juhovýchodu. Búrky a zrážky má pred sebou ešte juh a východ Slovenska.

Búrky zaplavovali

Dnešné búrky zanechali za sebou aj niekoľko zaplavených lokalít. Najintenzívnejšia búrka sa prehnala Čadcou a okolím. Hasiči majú plné ruky práce.

Úhrn zrážok je však ťažké odhadnúť, nakoľko búrka bola stacionárna a vypršala sa najmä v oblasti hôr, kde sa nenachádza zrážkomerná stanica.

Búrky prinášali lokálne prudké dažde aj do ďalších oblastí Slovenska. Najviac napršalo v obci Vyšná Slaná a to až 35 mm.

Problémy spôsobila búrka aj v Púchove, kde zaplavila podjazdy.

Na mape môžete vidieť v ktorých oblastiach sa dnes už vyskytli búrky. Celkovo udrelo už viac ako 15 000 bleskov.

Búrka sa presúvajú ďalej

Studený front postupuje ďalej smerom nad východné a južné Slovensko, kde sa búrok a zrážok dočkajú v nasledujúcich minútach.

Za frontom je síce chladnejšie, no súčasne je vysoká vlhkosť a vykúkajú aj slnečné lúče. Dochádza tak k ďalšiemu prehrievaniu vzduchu a jeho labilizácii. Najmä v oblasti hôr, tak ešte môžu vznikať búrky aj v oblastiach, kde sa dnes už vyskytli.

Najnovšie správy