Silné búrky sa začínajú tvoriť. Podvečer môžu byť nebezpečné

23.05.2020 o 14:33 - Peter Minárik
  • Článok

Strednú Európu by počas dnešného dňa mali zasiahnuť silnejšie búrky, ktoré sa už začínajú vytvárať na juhu Nemecka. Podvečer sa dostanú aj k nášmu územiu.

Silné búrky sa začínajú tvoriť. Podvečer môžu byť nebezpečné

Na severe Švajčiarska a juhu Nemecka už v skorých ranných hodinách a počas dopoludnia začali vznikať prvé prehánky a búrky. Tie by sa v nadchádzajúcich hodinách mali zvýrazňovať a mohutnieť.

Pred silnými búrkami varuje aj služba Estofex, ktorá pre severnú časť Álp vydala až druhý výstražný stupeň.

predpoveď služby Estofex
predpoveď služby Estofex

Ako uvádza služba Estofex vo svojej predpovedi, tak veľkým nebezpečenstvo predstavuje silný vietor, ktorý sa bude na čele studeného frontu tvoriť. Numerické modely očakávajú vo večerných hodinách cez Nemecko a Česko rýchly prechod studeného frontu, na čele ktorého budú vznikať búrky, sprevádzané silným nárazovým vetrom.

Nie je však vylúčené, že sa vyskytnú aj supercelárne búrky, ktoré sú schopné produkovať aj veľmi veľké krúpy. 

Riziko búrok je aj na našom území. Podľa aktuálnych predpovedných modelov, by sa na čele studeného frontu mali tvoriť búrky najmä nad Českom a Rakúskom. Tie by potom počas večerných hodín mohli doraziť aj na naše územie. kde budú slabnúť.

S búrkami počítajte na našom území výlučne na západnom Slovensku, predovšetkým na krajnom západe. Na zvyšku územia nás čaká celkom výrazný dážď.

Najnovšie správy