Sneženie a mráz pred víkendom odídu. Cez víkend sa vráti jar a teploty

- P.M.
Článok
Bláznivý apríl sa predviedol tento rok jednoznačne. Zatiaľ čo na začiatku apríla sme obliekali tričká, tak teraz sa vraciame do búnd. Dlho však už nie

Európa si už dlho nepamätá takýto bláznivý apríl, aký tu máme tento rok. Začiatok apríla k nám priniesol veľmi teplé počasie, pri ktorom sme obliekali tričká a pneuservisy praskali vo švíkoch. Niet sa čomu čudovať. Teploty, ktoré na našom území lámali hranicu +25°C, boli veľmi nadpriemerné. Odchýlka v týchto dňoch bola viac ako +13°C.

Európa však rýchlo na tieto letné teploty musela zabudnúť, nakoľko druhá polovica apríla nielen ku nám, ale do väčšiny Európy priniesla prudké ochladenie. Napriek tomu, že aktuálne teploty sa pohybujú aj o 10°C pod dlhodobým priemerom, tak k včerajšiemu dňu bol apríl ako celok v Európe naďalej teplotne nadpriemerný.

Teplotne pod priemerom budú teploty aj počas dnešného dňa:

Ochladenie, ktoré aktuálne ovplyvňuje počasie vo väčšine Európy a prináša výrazné sneženie aj do takých oblastí ako sú Britské ostrovy, či Chorvátsko priniesol komplex tlakových níží nad severnou Európou okolo ktorých nad náš kontinent prúdi studený vzduch od severu.

Na toto ochladenie budeme spomínať celý rok. Vysoké teploty na začiatku apríla zobudili prírodu, ktorá začala rozkvitať a mrazy v uplynulých dňoch poškodili úrodu poľnohospodárom. Najväčšie škody napáchali mrazy na jahodách a viniči. Niektorí malí farmári stratili až 100% svojej úrody. Priemerné straty na celom Slovensku sú okolo 40%. Slovenského ovocia tak tento rok bude na pultoch výrazne menej.

 

Mrazy odídu v piatok

Až do piatka nás čaká premenlivý charakter počasia s prehánkami. Počas noci však stále treba počítať s mrazmi a to najmä na severe Slovenska. Posledné mrazivé ráno nás čaká v piatok ráno. Cez víkend by už teploty nemali klesať vo výške 2 metre nad zemou pod nulu.

Cez víkend teploty až do +20°C

Studené prúdenie vymení v priebehu víkendu teplé od juhu. Tento teplý vzduch k nám bude prúdiť po kraji prehlbujúcej sa tlakovej níže so stredom západne od Talianska.

Počas víkendu vykukne aj slnko, ale slnečné dni nás nečakajú. Naďalej totiž bude prevládať premenlivé počasie s prehánkami a najmä v nedeľu sa môžu opäť vrátiť aj búrky. Teploty porastú nahor a už v nedeľu by sa maximálne teploty mali počas dňa dostať na +14 až +20°C a v noci by mrznúť už nemalo.