Sneženie a mrazy mieria do Európy. Zasiahnu aj Slovensko

Článok
Cez víkend sa počasie na našom území výrazne zmení a štart nového týždňa bude nielen u nás, ale aj v mnohých ďalších štátoch Európy veľmi studený.

Po relatívne stabilnom charaktere počasia príde do Európy ďalšia výrazná zmena. Tá prinesie opäť chladnejší vzduchu, v dôsledku ktorého zasiahne mnohé európske štáty teplotne podpriemerné počasie, ktoré prinesie sneženie aj mrazy.

Chladný vzduch zatečie až nad Balkán, kde taktiež očakávajú sneženie. Vlna ochladenia dorazí aj nad naše územie.

Polárny vortex sa opäť naruší

Polárny vortex je polárny vír, resp. masa chladného vzduchu, ktorá rotuje v oblasti pólu. Ak sa vytvoria vhodné podmienky, vďaka ktorému studený vzduch prepadne z Arktídy do stredných zemepisných šírok, tak hovoríme o narušení polárneho vortexu a to sa stane aj počas víkendu.

Nad Baltským morom sa totiž prehĺbi tlaková níž s ktorou súvisí rozsiahly frontálny systém, ktorý sa tiahne z Fínska cez strednú Európu až nad Island a počas víkendu sa z tejto oblasti presunie až nad Stredomorie. Za týmto frontom začne do Európy zatekať od severu mimoriadne studená vzduchová masa.

Na nižšie priloženom obrázku môžete vidieť teplotné anomálie v hladine 850 hPa, z čoho vidieť prepad výrazne studeného vzduchu z Arktídy až nad Stredomorie.

 

Citeľne sa ochladí

V nadchádzajúcich hodinách sa tak v mnohých štátoch Európy citeľne ochladí, pričom najchladnejší bude pondelok. Na našom území sa maximá dostanú len na +2 až +8°C, pričom na severe bude len slabo nad bodom mrazu. 

Ešte výraznejšie ochladenie sa očakáva v Alpách, kde by sa teploty mali pohybovať aj o 15°C nižšie ako je dlhodobý teplotný priemer na súčasnú ročnú dobu.

 

Maximálne teploty sa na našom území budú v nadchádzajúcom týždni pohybovať zväčša od +3 do +10°C, pričom najmä na začiatku týždňa počítajte v oblasti severného Slovenska s dennými maximami len slabo nad nulou. Výraznejšie však poklesnú nočné teploty. Tie sa dostanú výrazne pod bod mrazu.

 

Príde aj sneženie

Ochladenie, ktoré do našej oblasti v nadchádzajúcich hodinách dorazí prinesie aj návrat sneženia. V takom Nemecku môže v pondelok snežiť aj v najnižších polohách.

Nižšie nájdete očakávanú hranicu sneženia počas pondelka.

 

 

Na našom území sa sneženie taktiež objaví aj mimo horských polôh. Hranica sneženia môže na severe klesať až na 500 m n.m., a tak sa na severe opäť objavia snehové vločky. Výraznejšiu nádielku však neočakávajte. Tá sa čaká v Alpách, kde môže napadnúť až meter nového snehu, ale napríklad aj v takom Chorvátsku.

 

V druhej polovici budúceho týždňa sa počasie síce zlepší a vykukne aj slnko, ale na teplotách sa to výraznejšie neprejaví. Teploty sa stále budú pohybovať na úrovni dlhodobého normálu až slabého podnormálu. 

Vyhliadku na ďalšie dni si pozrite TU.

img