Snežiť začne už dnes. V piatok hrozí kalamita

Článok
Blíži sa piatok a ten vzbudzuje očakávania, nádeje a niekomu aj strach z komplikácii. Počasie totiž bude na našom území poriadne zúriť.
Pred tým ako sa detailne pozrieme na dlho očakávaný piatok ešte v stručnosti zosumarizujeme dnešné počasie. V priebehu štvrtka bude cez naše územie postupovať frontálny systém so snežením. Ten prinesie sneženie na mnohé miesta nášho územia a pripadnúť môže aj okolo 5 cm snehu. Je to však zanedbateľné množstvo oproti tomu, čo sa očakáva v piatok.

Piatok môže skončiť poriadnou kalamitou, ale aj veľkým fiaskom
Aby sme zámerne nevzbudili príliš veľké očakávania, tak sme zvolili práve tento podnadpis. Situácia sa dá porovnať so situáciou, ktorá nastala v uplynulých hodinách na severovýchode USA: ovplyvní nás tlaková níž a to výrazne hlboká. Tlak vzduchu sa nebude pohybovať výrazne vyššie ako od zaznamenaných historických miním na našom území. Každopádne tlaková níž prinesie výdatné sneženie. No situácia sa však môže rýchlo zmeniť, pretože je mimoriadne nejasná a pokojne to môže skončiť aj situáciou, aká nastala v New Yorku a o ktorej sme informovali TU. Z veľkých očakávaní, nastalo veľké fiasko.

Ak sa niečo pokazí, tak to však nebude v predpokladaných úhrnoch. To čo je nejasné, je predovšetkým skupenstvo zrážok, nakoľko k nám prechodne môže od juhu zatiecť vo výškach teplejší vzduch.

Na Slovensku môže napadnúť až pol metra snehu
Počasie ovplyvní tlaková níž s ktorou bude spojené rozsiahle zrážkové pole. To bude postupovať od juhozápadu a prinesie výdatné sneženie, predovšetkým na južné strany hôr. Tu celkom určite napadne pol metra snehu. V nižších polohách to však bude ešte otázne.

Môžeme povedať, že sneženie v severnej polovici Slovenska je viac menej isté. Inde sa zatiaľ predpokladá, že juh stredného Slovenska a veľkú časť východného Slovenska zasiahne skôr dážď so snehom alebo dážď. Pravdepodobnosť, že na juhu nebude snežiť stúpa výrazne v polohách pod nadmorskou výškou 300 m.n.m.

A tak sa aktuálne presne zodpovedať na otázky: ,,Kde presne bude snežiť alebo pršať ?,, nedá. Odporúčame Vám priebežne sledovať náš portál, kde sa o zmenách dozviete a najpodrobnejšie informácie priamo pre Váš okres nájdete TU
img