FOTO: Sopka na La Palme opäť straší. Vytvorila už hory popola

06.12.2021 o 07:00 - Veronika Salayová

Sopka Cumbre Vieja je naďalej veľmi aktívna a stále prekvapuje. Vytvárajú sa nové lávové prúdy a v okolí vulkánu neutíchajú ani zemetrasenia. Mnohých obyvateľov trápi enormné množstvo popola, ktorý už pohltil desiatky rodinných domov. 

FOTO: Sopka na La Palme opäť straší. Vytvorila už hory popola
Foto: Wetteronline

Situácia v okolí sopky Cumbre Vieja na španielskom ostrove La Palma zostáva napätá. Vulkán je naďalej veľmi aktívny, chrlí lávu aj množstvo popola.

Vrstva sopečného popola je na ostrove čoraz hrubšia. Niektoré rodinné domy už takmer nenájdete. Výška popola dosahuje aj niekoľko metrov. 

Z mnohých stromov trčia z vrstvy prachu len koruny, ulice sú plné popola a cesty už prakticky neexistujú. Krajina z diaľky vyzerá ako púšť z čierneho piesku. 

Letecký pohľad na ostrov

Kedy skončí erupcia sopky, vulkanológovia s istotou nevedia povedať. Seizmická aktivita v okolí vulkánu stále neutícha. 

V sobotu došlo k vzniku ďalšieho lávového prúdu severne od hory Cogote. Nový lávový prúd už zničil niekoľko ďalších domov. Túto skazu zachytil aj dron IGN, ktorý ukazuje, s akou rýchlosťou sa láva šíri. 

Na týchto záberoch z dronu je vidieť aj enormné nánosy sopečného popola, ktorý mení ostrov na nepoznanie. 

Seizmický roj neutícha

Podľa National Geographic Institute (IGN) bolo v nedeľu zaznamenaných osem slabších zemetrasení na ostrove La Palma.

Najväčší otras dosiahol magnitúdu 3,1 a bol zaznamenaný o 5:13 hod. v obci Fuencaliente v hĺbke 13 kilometrov.

Erupcia sopky Cumbre Vieja začala 19. septembra. Láva zničila už 2771 budov a vyše 7000 ľudí muselo opustiť svoje domovy. Podľa posledných údajov sa plocha, ktorú zničila láva, odhaduje na 1155 hektárov.