Studený front priniesol intenzívne búrky. Sucho je zažehnané

Článok
Výrazný studený front sa počas noci presúval cez celé naše územie. Na celom území sa vyskyli búrky, ktoré boli lokálne aj intenzívne.

Máme za sebou búrlivú noc s výraznými zrážkami. Od severozápadu sa ochladzuje. Minulosťou sú tak horúčavy, ale aj sucho.

Studený front, ktorý začal počas včerajšieho dňa postupovať cez naše územie sa v týchto chvíľach odsúva nad Ukrajinu a búrky tak ustávajú aj na východnom Slovensku. Prvou lokalitou, ktorú zasiahli intenzívne búrky bola Bratislava a jej blízke okolie. Silná búrka zaplavila niektoré ulice a mnohé priľahlé obce boli bez dodávok elektrickej energie:

Pre silnú búrku zrušili na západnom Slovensku viaceré koncerty. V Bratislave zrušili koncert Viva Europa a aj Hip Hop Žije Festival. Búrka výrazne obmedzila a zoškrtala aj program Topfestu.

Len počas večera a noci udreli na našom území desiatky tisíc bleskov. Na prvom snímku môžete vidieť rozloženie bleskov do polnoci a na druhom po polnoci do 10:00.

Búrky však priniesli aj intenzívne zrážky. Najviac ich spadlo v okolí Senice, kde búrky priniesli až 60 litrov na meter štvorcový pôdy. Výrazne napršalo v Rajeckej doline a v Žiline a to až okolo 50 mm. Okolo 40 mm zrážok eviduje okolie Detvy. Na väčšine nášho územia spadlo od 10 do 20 mm zrážok. Najmenej zrážok spadlo v okolí Partizánskeho a na juhu západného Slovenska a to len do 5 mm. Sucho, ktoré panovalo najmä na východnom Slovensku je však našťastie aktuálne výrazne zmiernené.

Nasledujúce dni prinesú ustálené počasie s teplotami do +30°C.

img