TÉMA: Prečo si Američania stavajú drevenné domy aj v oblasti tornád ??

Článok
Stavba drevených domov je v Amerike bežná. Ale prečo Američania stavajú drevené domy, ktoré nie sú odolné ?
Po silnejšom tornáde, ktoré je v Severnej Amerike pomerne bežné prichádzajú do médii katastrofálne obrázky zničených domov. Zrovnaná a vypriahnutá krajina. To je už pomerne bežný obrázok po vyčíňaní tornád v USA. Mnohí Európania si v hlave kladú otázku: ,,Prečo Američania nestavajú murované alebo betónové domy, ktoré by čiastočne vydržali ?,, Na všetky otázky však existujú pomerne racionálne odpovede.

V Amerike boli prvé domy postavené európskymi osadníkmi, ktorí po prekonaní nebezpečnej cesty cez Atlantik so sebou nepriniesli materiály na výstavbu murovaných a pevných obydlí. Uchýlili sa k použitiu materiálov, ktoré v oblasti boli dostupné a to bolo vo väčšej miere drevo. To je v súčasnosti najrozšírenejší materiál pre výstavbu rodinných domov.

Druhým faktorom prečo Američania stavajú drevené domy je daň. V rokoch industralizácie sa murované a železobetónové domy považovali za znak luxusu a preto boli zdanené vyššou sadzbou. Američania preto hľadali ekonomicky aj ekologicky výhodnejšie riešenie.

Tretím faktorom sú náklady na opravu domov. Keď sa totiž oblasťou preženie tornádo s rýchlosťou vetra okolo 300 km/h, tak z murovaných domov zostanú aj tak holé steny a náklady na opravu sú v drvivej väčšine vyššie ako vybudovanie nového dreveného domu.

Štvrtým a zároveň najvýznamnejším faktorom je však spôsob života. Taký Slovák celý život pracuje na svoj rodinný dom alebo byt, ktorý po väčšinu života aj spláca. Pre Američanov je však dom vyjadrením spoločenského postavenia. V prípade kariérneho rastu sa zvyknú Američania sťahovať do luxusnejších a väčších domov. Bežný Američan je veľmi mobilný. Štatistiky hovoria, že Američan za svoj život zmení svoj domov až 10 krát.

A to sú faktory, prečo Američania budú aj naďalej stavať drevené domy, aj keď tie nevydržia už len slabší zásah tornáda.
img