Tešte sa !!! Po daždivom víkende čakajú Európu horúčavy. U nás do +30°

- P.M.
Článok
Začiatok mája je upršaný. To sa však už čoskoro zmení. Do Európy začne začiatkom budúceho týždňa zatekať mimoriadne teplý vzduch.
Do Európy sa chystá vpad mimoriadne teplého vzduchu z Afriky. Extrémne horúčavy očakávajú začiatkom budúceho týždňa v Taliansku a na Balkáne, kde ortuť teplomera bude atakovať hranicu +35°C a na Sicílii a na juhu Balkánu môžu teploty atakovať až +40°C. Teplo bude aj u nás. Ortuť teplomera začne stúpať na našom území k +30°C.

Obloha bude ale oblačná
I keď teploty pôjdu po víkende výrazne vysoko, tak na oblohe zostane veľa oblačnosti a treba počítať aj so zrážkami. Vzduch, ktorý k nám bude prúdiť totiž bude teplý a vlhký, a tak s vysokými teplotami rastie aj riziko búrok.

Všetko to odštartuje prechod teplého frontu v priebehu pondelka cez naše územie. Ten prinesie na viaceré miesta prehánky, prípadne občasný dážď. No súčasne aj oteplenie. Nad Čiernym morom sa totiž zvýrazní tlaková výš, ktorá bude siahať cez Grécko až nad Alžírsko a po jej zadnej strane začne do Európy pumpovať teplý vzduch.

V pondelok sa maximálne teploty na našom území očakávajú do +24°C. V utorok to však už bude až do +28°C.


S vysokými teplotami prídu aj búrky
Vysoké teploty nerobia niektorým dobre a na súčasnú ročnú dobu sú takéto hodnoty pomerne nezvyčajné. No ešte teplejšie bude na Balkáne, kde sa ortuť teplomera dostane až k +35°C a predpovede pre Sicíliu očakávajú až tropických +40°C.

V stredu nás však zrejme poriadne schladí. Od severozápadu by mal postupovať studený front, ktorý prinesie búrky a dážď. Samozrejme s ním príde aj ochladenie. To však dlho nevydrží a v nasledujúcich dňoch sa očakáva opäť otepľovanie.

Zdá sa tak, že po zamračenom a upršanom víkende nás čaká hrejivý začiatok týždňa.