Turisti vynadali horským záchranárom, že im to dlho trvá

12.01.2019 o 22:14 - Horberg - P.M.
Článok

Kuriózny prípad zaznamenali horskí záchranári v susednom Rakúsku. Nezodpovedná rakúska dvojica záchranárom vynadala, že im záchrana trvá veľmi dlho.

Turisti vynadali horským záchranárom, že im to dlho trvá

V Alpách panuje 4. stupeň lavínového nebezpečenstva. Nielen horskí záchranári ale aj úrady vyzývajú ľudí, aby rešpektovali pokyny a aby sa ľudia vyhýbali voľnému terénu. Upozornenia si niektorí nevšímajú a napokon volajú záchranárom. Neštandardný prípad však zažili záchranári v rakúskych Alpách.

Horská záchranná služba v Mayrhofene obdržala vo štvrtok núdzové volanie štvorice lyžiarov. Tí sa rozhodli nerešpektovať varovanie a opustili vyznačené lyžiarske trate v oblasti Horbergu. Spustili sa do ich neznámeho terénu, kde sa stratili. 

Horskí záchranári ich navigovali k bezpečnému miestu, kde mali počkať na záchranárov. Dvojica Nemcov poslúchla, ale dvaja 20-roční Rakúšania nerešpektovali výzvy záchranárov a snažili sa ďalej lyžovať smerom do údolia.

Záchranári vyrazili k dvom Nemcom a trvalo niekoľko hodín pokiaľ sa prebrodili hlbokým snehom a dostali sa k Nemcom. Počas toho obdržali záchranári núdzové volanie od dvoch Rakúšanov, ktorí nerešpektovali ich výzvy, že sa snažili zlyžovať do údolia, no stratili orientáciu. Záchranári tak vyrazili aj k ním.

Nezodpovední Rakúšania však niekoľkokrát volali na núdzovú linku a stále sa dopytovali, kde sú konečne záchranári a kedy ich mienia zachrániť. Po tom ako sa ich záchranár na telefóne opýtal, prečo lyžovali ďalej a prečo nerešpektovali výzvy začali záchranára urážať a kričať na neho nech si pohnú a zachránia ich.

Záchranná akcia trvala pre hlboký sneh a ťažko prístupný terén až 5 hodín, pokiaľ záchranári dorazili k strateným turistom.