Tvoria sa už aj búrky. Dážď utíchne až o niekoľko hodín

05.08.2021 o 17:56 - Peter Minárik

Zatiaľ čo na viacerých miestach nášho územia prší, tak na pomedzí stredného a východného Slovenska sa začali tvoriť búrky. Zrážková činnosť utíchne až v priebehu nočných hodín.

Tvoria sa už aj búrky. Dážď utíchne až o niekoľko hodín

Dnešné počasie je na Slovensku oblačné a sychravé. Na viacerých miestach od rána prší, pričom dážď je lokálne aj intenzívnejší a už priniesol niekoľko desiatok milimetrov zrážok.

Počasie na Slovensku v priebehu dnešného dňa v dominantnej miere ovplyvňuje tlaková níž, ktorá sa z Talianska presúva cez Maďarsko, Slovensko smerom do Poľska. Okolo nej sa obtáča rozsiahle zrážkové pole, ktoré prináša aktuálne na naše územie dážď, ale začali sa objavovať už aj búrky.

Spadli už desiatky milimetrov zrážok

Od skorého rána na viacerých miestach západného a stredného Slovenska prší, pričom zrážky sú lokálne výdatnejšie. Najviac prší na juhu Banskobystrického kraja a v celej severozápadnej polovici územia. Tu sa zrážkové úhrny pohybujú prevažne od 15 do 30 mm, no lokálne sa zrážkové úhrny už šplhajú aj cez 40 mm.

Cez 40 mm sa úhrn dostal napríklad v Štúrove, kde spadlo už 43,5 mm, či v Motešiciach na severozápade, kde spadlo 41,5 mm. 

Nad 10 mm zrážok však už spadlo na mnohých miestach západného a stredného Slovenska. Na východe napršalo najviac na severe. Napríklad v Košickom kraji spadlo väčšinou menej ako 5 mm zrážok.

zrážkové úhrny za 24 hodín, zdroj: SHMÚ
zrážkové úhrny za 24 hodín, zdroj: SHMÚ

Objavujú sa aj búrky. Dážď ustane v noci

Zrážkové pole sa teraz presúva od juhu smerom k severu a prináša naďalej dážď, ktorý však už v Podunajskej nížine ustáva. Na východe však situácia do večera môže byť najzaujímavejšia.

Na pomedzí stredného a východného Slovenska sa v oblasti Gemera začali tvoriť búrky, ktoré prinášajú intenzívnejšie zrážky. Búrky môžu do večera vzniknúť aj na ďalších miestach východného Slovenska.

Očakáva sam že zrážková činnosť na našom území ustane až v noci, no na severe Slovenska budú zrážky pokračovať aj počas piatka. V priebehu zajtrajšieho dňa sa tu totiž naďalej môžu vyskytovať prehánky.