V Česku v noci krúpy rozbíjali autá a strešné okná

11.06.2019 o 09:07 - P.M.
Článok

Strednou Európou sa počas uplynulého večera a noci prehnali mimoriadne silné búrky, ktoré páchali škody. Búrky vyvracali stromy a padali až 5 cm krúpy.

V Česku v noci krúpy rozbíjali autá a strešné okná

Cez strednú Európu postupuje studený front, ktorý sa nad Nemeckom a Českom vlní. Tento studený front rozdeľuje teplotne výrazne rozdielne vzduchové hmoty. Zatiaľ čo vo východnej časti strednej Európy panujú tropické teploty, tak v západnej časti Nemecka dnes teploty nebudú prekračovať hranicu +20 °C.

Na tomto studenom fronte sa vytvárajú mohutné búrky. Prvé búrky začali vznikať včera večer na juhu Nemecka. V oblasti Mníchova dokonca padali až 5 cm krúpy. V priebehu noci sa jedna búrková vlna nasunula nad Karlovarský kraj a ďalšie búrkové bunky začali postupovať z južného Nemecka nad Plzeňský a Jihočeský kraj, kde sa spojili a vytvorila sa výrazná búrková vlna, ktorá postupovala smerom k severu. Nad oblasťou strednej Európy udrelo počas  včerajšieho dňa cez 150 000 bleskov.

zaznamenané blesky počas uplynulej noci, zdroj: blesky.bourky.cz
zaznamenané blesky počas uplynulej noci, zdroj: blesky.bourky.cz

V Česku mali hasiči plné ruky práce. Hasiči zasahovali pri zatopených pivniciach a vyvrátených stromov. Nárazy vetra na čele búrkovej vlny dosahovali až 90 km/h. V niektorých oblastiach sa vyskytovalo aj intenzívne krupobitie. Napríklad v Sokolově krúpy poškodzovali kapoty áut a rozbíjali strešné okná. Krúpy dosahovali priemer 4 až 5 cm.

takéto krúpy padali v Česku, zdroj: ČTK
takéto krúpy padali v Česku, zdroj: ČTK

Intenzívne búrky sa v priebehu dnešného dňa opäť vrátia do Česka, Nemecka aj Poľska.

Najnovšie správy