FOTO: V Chorvátsku napadlo 40 cm snehu. Split zasa pod vodou

03.12.2020 o 13:43 - Chorvátsko - Veronika Salayová
  • Článok

Chorvátsko zasiahla snehová búrka, ktorá do severných častí krajiny priniesla až 40 cm snehu. Na juhu Chorvátska zrážky zas spôsobili rozsiahle záplavy.

FOTO: V Chorvátsku napadlo 40 cm snehu. Split zasa pod vodou
Trsce. Foto: Istramet

Chorvátsko ešte včera zasiahla cyklóna, ktorá do krajiny priniesla množstvo zrážok. Na severe Chorvátska pri nízkych teplotách napadlo veľké množstvo snehových zrážok, na juhu sa niektoré mestá ocitli pod vodou.

Už včera Chorvátsko malo kvôli prvému sneženiu veľké problémy v doprave. Snežiť v krajine však počas dňa neprestalo a do rána im nasnežilo ešte ďalšie nemalé množstvo, čo spôsobilo hotovú kalamitu.

Ráno mali Chorváti najviac snehu na severe v Crni Lug, a to až 39 cm čerstvého snehu. Neďaleko odtiaľ v meste Delnica napadlo 36 cm, v Begovo Razdolje 35 cm a v Ogulin 26 cm snehu. V turisticky obľúbenej Rijeke napadlo tiež pôsobivé množstvo snehu, a to 20 cm. Miestni obyvatelia dokonca hlásili aj viac, a to okolo pol metra snehu. 

Okrem snehu sa v niektorých častiach Gorského Kotaru vyskytoval aj mrznúci dážď, ktorý zaznamenali aj v oblasti Matulji  či spomínanej Rijeky. Situácia na cestách bola veľmi zlá a sneh s mrznúcim dažďom spôsobili aj výpadky elektrickej energie. Dnes ráno napadol sneh aj na chorvátskych ostrovoch Cres a Krk.

Na juhu Chorvátska je situácia podstatne iná. Namiesto snehu im počas noci spadlo veľké množstvo zrážok, čo viedlo k záplavám. Pod vodou sa ocitlo napríklad aj mesto Split, kde vládne v centre mesta dopravný chaos. V meste takisto vypadávala elektrina a nefungovali semafory. 

Postupne sa však aj v Chorvátsku dvíhajú teploty. V zasnežených častiach na severe Chorvátska sa bude snehová pokrývka roztápať a dopravná situácia zlepšovať.

Najnovšie správy