V Pakistane zabíjajú horúčavy, mŕtvych nemajú kam dávať

Článok
Obetí horúčav v Pakistane rapídne pribúda. Od utorňajšieho posledného hlásenia ich počet vzrástol o ďalších dvesto ľudí.

Počet úmrtí v juhopakistanskej provincii Sindh, ktorá zažíva vlnu horúčav, stúpol na 622. Je to nárast o vyše 200 obetí oproti poslednému utorňajšiemu údaju. Informovala o tom tlačová agentúra AP s odvolaním sa na vyjadrenie vysokopostaveného predstaviteľa pakistanského zdravotníctva. Citovaný predstaviteľ očakáva, že počet úmrtí bude ďalej stúpať.

 

Teplá sprevádzali aj výpadky elektriny

Podľa jeho ďalších slov údaj vyjadruje počet obetí za posledné tri dni, pričom väčšinu týchto úmrtí hlásili v najväčšom meste provincie, Karáči. Mesto zasiahli cez víkend teploty dosahujúce 45 stupňov Celzia. Vysoké horúčavy spravádzali aj niekoľkohodinové výpadky elektriny, takže ventilátory a klimatizácia nefungovali. V nemocniciach je následkom horúčav hospitalizovaných približne 4000 ľudí, uviedla agentúra DPA.

Hovorkyňa mestskej nemocnice dodala, že miestne márnice presiahnu o chvíľu svoje kapacity. Väčšina obetí boli podľa nej starší ľudia. Provinčná správa dočasne pozastavila vyučovanie v školách a uzavrela verejné pracoviská, pokým nepominú najväčšie horúčavy.


Zvieratá v ZOO dostávajú obrovské kusy ľadu

V smrtiacej vlne horúčav trpia takisto zvieratá v zoologickej záhrade v Karáči, ošetrovatelia ich preto ochladzujú. Veľké živočíchy, vrátane slonov z Tanzánie, bielych levov či tigrov z Bengálska, sú silne rozrušené "neznesiteľnou" horúčavou, ako uviedol riaditeľ zoo. "Neustále ich sledujú veterinári a do klietok im dávame obrovské kvádre ľadu," dodal riaditeľ. Tri malé zvieratá - jeleň, páv a pávica - už na následky horúčav uhynuli.

Televízne zábery zachytávali levy, tigre, zebry, medvede a vysokú zver v klietkach, pričom zamestnanci sa ich snažili ochladiť vedrami vody a blokmi ľadu. Zoo v najväčšom pakistanskom meste vybudovali v 19. storočí vtedajší britskí vládcovia a nachádza sa v nej okolo 400 zvierat. Zoo priláka ročne milióny návštevníkov.

Meteorologický úrad uviedol, že vlna horúčav je najhoršia za posledných najmenej desať rokov. Ochladenie by mali priniesť monzúnové dažde, ktorých začiatok sa očakáva v najbližších dňoch.

img