V sobotu horúčavy vyvrcholia. Ukončia ich silné búrky

Článok
Cez víkend vyvrcholí teplé počasie pred blížiacim sa frontálnym systémom. Ten prinesie búrky, ale najmä očakávané ochladenie a zmiernenie teplôt.

Po zadnej strane tlakovej výše vrcholí do našej oblasti prílev teplého vzduchu od juhu. Ten počas včerajšieho dňa priniesol teploty, ktoré sa dostali až cez hranicu +35°C. Najteplejšie bolo včera zo siete staníc METAR v Kamenici nad Cirochou, kde ortuť vystúpila až na +35,5°C. V Stropkove bolo +35,2°C a v Dudinciach +34,9°C.

Podobné teploty nás ešte čakajú v sobotu

Ochladenie v nedeľu prinesie frontálny systém, ktorý sa aktuálne blíži nad naše územie od západu a do Nemecka počas piatka prinášal silné búrky s prívalovými zrážkami a dokonca padali krúpy s priemerom až 9 cm.

Dnes pred frontálnym systémom vystúpia teploty ešte do +36°C, ale zajtra by už teploty mali nad hranicu +30°C vystúpiť len na juhu a východe.

Horúčavy ukončia silné búrky

Už v priebehu dnešného dňa sa začnú na našom území vyskytovať búrky. Tie hrozia najmä počas popoludnia a večera, ale výraznejšia búrková činnosť by do západnej časti nášho územia mala prísť v priebehu nočných hodín. Počas noci sa front bude presúvať ďalej smerom na východ a búrková aktivita bude narastať opäť.

Búrky môžu prinášať aj intenzívnejšie sprievodné javy ako prívalový dážď, silné krupobitie a poryvy vetra.

Lovci búrok si tak môžu leštiť svoje objektívy a my ostatní musíme dúfať, že búrky nespôsobia väčšie škody.

img