VIDEO: Cez Istriu sa prehnalo bow echo. Hlásia veľké škody

03.08.2020 o 20:22 - Istrijská župa - Veronika Salayová
  • Článok

Intenzívne búrky sa počas dnešného dňa prehnali viacerými oblasťami Istrijského polostrova. Sprevádzané boli silným nárazovým vetrom, ktorý napáchal rozsiahle škody.

VIDEO: Cez Istriu sa prehnalo bow echo. Hlásia veľké škody
Umag. Foto: Istramet

Mimoriadne silné búrky sa v priebehu dnešného dňa prehnali viacerými oblasťami Istrie. Cez polostrov sa prehnalo silné bow echo.

Bow echo je jedným z najnebezpečnejších veterných javov sprevádzajúci veľké búrkové systémy. O bow echo hovorím vtedy, keď sa línia búrok začne ohýbať proti osi prúdenia v konvektívnych systémoch.

Rýchlosť vetra na Istrii dosahovala na niektorých miestach v nárazoch vyše 150 km/h. Takýto mimoriadne silný vietor v kombinácii s intenzívnou búrkou spôsobil na polostrove nemalé škody ako strhnuté stromy a strechy, poprevracané kontajnery či zničené záhradné nábytky a pod.

Bow echo najviac zastihlo prímorske chorvátske mestá Umag, Poreč a Novigrad. Najhoršia situácia bola zrejme v Umagu, odkiaľ hlásia najväčšie materiálne škody.

Počas búrok spadlo aj výdatné množstvo zrážok, napríklad na stanici Černehi zaznamenali až 87 mm zrážok, v Poreči 34 mm a v Umagu 25 mm. 

V chorvátskom meste Karlovač sa vytvorila supercela, ktorá do oblasti priniesla aj silné krupobitie. 

Najnovšie správy