Vietor už silnie. V Česku spadol strom na autobus plný ľudí

23.02.2020 o 16:24 - Krásný Jez - Peter Minárik
  • Článok

Julia už začína silnieť aj v Česku, no tie najsilnejšie nárazy sa ešte len očakávajú. Nárazy vetra však už v nižších polohách dosahujú poryvy až okolo 70 km/h.

Vietor už silnie. V Česku spadol strom na autobus plný ľudí

Víchrica Julia sa už ženie Nemeckom, kde spôsobuje problémy. Viaceré mestá na dnešný deň mali naplánovaný karnevalový sprievod. Ten pre silný lejak a silný vietor rušia. Napríklad v Kolíne vietor vyvracal stromy, ktoré priamo ohrozili karneval. Nakoľko je však ten zrušený, tak nikomu sa našťastie nič nestalo. 

V Nemecku platia najvyššie výstrahy pred silným vetrom predovšetkým v centrálnom Nemecku a na juhu. 

Vietor však už v týchto chvíľach začína silnieť aj v Poľsku, či v Česku. V Prahe namerali náraz o sile 72 km/h, v Tušimiciach na západe 86 km/h a na Milešovke až 94 km/h. Najsilnejší náraz vetra namerali na Snežke. Poryv vetra tu dosiahol rýchlosť 155 km/h.

zaznamenané nárazy vetra do 15:00
zaznamenané nárazy vetra do 15:00

Hasiči zatiaľ nemali veľa výjazdov, no to sa v nasledujúcich hodinách zmení. Zatiaľ k najvážnejšiemu incidentu došlo na Karlovarsku, kde na autobus plný ľudí spadol strom. K udalosti došlo v obci Krásný Jez.

Ako informoval policajný hovorca Jakup Kopřiva, tak privolaní záchranári ošetrili dvoch ľudí. Zvyšných zhruba 30 cestujúcich je v poriadku. K udalosti došlo na zastávke počas výstupu a nástupu ľudí zhruba dve hodiny po začiatku platnosti výstrahy 2. stupňa, ktorú vydal ČHMÚ. 

Vietor v Česku ešte len naberie na sile. Nárazy vetra budú aj v nižších polohách dosahovať rýchlosť 70 až 110 km/h.

Najnovšie správy