Vlna sneženia čaká Rakúsko, Česko, ale aj Slovensko. Pripravte sa na zasnežené cesty

24.11.2021 o 20:15 - Peter Minárik

V piatok čaká oblasť strednej Európy sneženie, ktoré prinesie prvý sneh, hneď do niekoľkých oblastí. Pred príchodom sneženia už varujú meteorológovia v jednotlivých krajinách vyzývajú vodičov k opatrnosti.

Vlna sneženia čaká Rakúsko, Česko, ale aj Slovensko. Pripravte sa na zasnežené cesty

Predbežné varovanie vydali českí, či napríklad rakúski meteorológovia. Sneženie, ktoré sa blíži môže priniesť prvý sneh hneď do niekoľkých oblastí, kde ešte vodiči jazdia na letných pneumatikách. Je teda najvyšší čas prezuť pneumatiky.

Našu oblasť čaká už v piatok zásadná zmena v charaktere počasia. Cez našu oblasť začne postupovať tlaková níž, ktorá so sebou prinesie výrazné zrážky. Súčasne sa však bude ochladzovať a vplyvom toho sa sneženie očakáva aj v nižších polohách.

V Rakúsku bude snežiť na viacerých miestach

Medzi krajiny, ktoré počas piatka obdržia najvýdatnejšiu snehovú nádielku patrí Rakúsko. Snežiť bude prakticky na celom území Rakúska, vrátane Viedne. Výnimkou budú len niektoré oblasti, ležiace v blízkosti maďarskej hranice, najmä oblasť Burgenlandu.

Rakúski meteorológovia varujú, že výdatnejšie sneženie dorazí už v piatok ráno od juhozápadu a postupne sa začne rozširovať smerom k Viedni, kde by malo začať snežiť ešte v piatok dopoludnia.

Najvýdatnejšia snehová pokrývka sa očakáva v Alpách, kde do sobotňajšieho rána napadne 30 až 40 cm nového snehu. V oblasti Salzburgska, Tirolska, Horného Rakúska, či Štajerska môže napadnúť do 20 cm snehu. V oblasti Dolného Rakúska napadne do 5-10 cm a okolo 1-3 cm sa očakáva j vo Viedni.

očakávaná výška nového snehu v Rakúsku
očakávaná výška nového snehu v Rakúsku

Sneženie čaká aj Moravu

Pred snežením varujú aj českí meteorológovia, ktorí plánujú vo štvrtok ráno vydať aj oficiálnu výstrahu. Nový sneh čaká taktiež viaceré oblasti Česka.

Najmenej snehu napadne na severozápade, kde numerické modely očakávajú do 3 cm nového snehu. Najviac snehu očakávajú na juhovýchode, v oblasti Moravy a predovšetkým v okolí Beskýd, kde môže napadnúť až do 10 cm čerstvého snehu.

výdatné zrážky, ktoré budú aj snehové čaká aj Česko
výdatné zrážky, ktoré budú aj snehové čaká aj Česko

Nasneží aj na Slovensku

V piatok začne na našom území najskôr pršať, no v priebehu popoludnia sa aj na našom území začnú zrážky meniť na snehové.

Snežiť bude aj v najnižších polohách Záhoria, na Kysuciach a dokonca aj v severných častiach Bratislavy. Nová snehová pokrývka však čaká predovšetkým Záhorie a sever Slovenska, kde napadne do 5 cm nového snehu.