Východom sa prehnala supercela. Hlásia škody

03.10.2018 o 22:20 - Ľubomír Franko
  • Článok

Dnes popoludní sa na východe Slovenska vyskytla intenzívna búrka. Tá priniesla krupobitie a silný nárazový vietor, ktorý napáchal škody. Mohlo ísť o supercelu.

Východom sa prehnala supercela. Hlásia škody

Dnes po 16-tej hodine sa východom Slovenska, konkrétne okresom Sobranovce prehnala silná búrka. Tá priniesla downburst, čo je silný nárazový vietor vytvorený výrazným zostupom studeného vzduchu.

Búrky zasiahla obec Lekárovce, ktorá leží na juhu okresu Sobranovce, na hraniciach s Ukrajinou. Silný vietor tu napáchal rozsiahle škody. 

Podľa informácii denníku Nový Čas poškodil silný vietor 30 až 40 rodinných domov a strhol strechu z kultúrneho domu a ďalších stavieb. "Silný vietor bral strechy, konáre zo stromov porozhadzoval po dvoroch, z mnohých orechov pozhadzovalo orechy. Kto doteraz neobral ovocie zo stromov, vietor mu ich pozhadzoval. Boli sme chvíľu aj bez elektriny...," povedala pre Čas.sk Anna Hudáková (60) z Lekároviec.

Vo výraznom severozápadnom prúdení sa na východnom Slovensku zvykne stáčať vietor v spodných hladinách, čo vedie k priaznivému strihu vetra. Ten je dôležitý pre vznik supercelárnych búrok, ktoré majú rotujúci výstupný prúd vzduchu. 

Najnovšie správy