Vysoká oblačnosť zamračila oblohu. Večer sa vyjasní

11.09.2018 o 12:50 - Ľubomír Franko
  • Článok

Cez Poľsko momentálne postupuje v silnom severnom výškovom prúdení oklúzny front. Oblačnosť spojená s ním sa nasunula aj nad naše územie.

Vysoká oblačnosť zamračila oblohu. Večer sa vyjasní

Od severu sa počas dopoludnia nad naše územie nasunula vysoká oblačnosť. Dôvodom je silné výškové prúdenie, ktoré smeruje od severu kolmo na oklúzny front, ktorý prechádza cez Poľsko ďalej na východ. 

Z tejto oblačnosti vypadávajú aj zrážky, ktoré však nie sú intenzívne. Vyskytujú sa len prechodne, najmä na severe a spadlo pri nich do 1 mm. Od západu sa postupne začína vyjasňovať a oblačnosť do večera ustúpi. Večer by malo byť na západe už jasno, na zvyšku územia sa vyjasní počas noci.

V ranných hodinách sa na vysokej oblačnosti slnečné lúče lámu a vytvárajú zaujímavé úkazy. Dnes boli na ceste z Popradu do Ružomberku opäť pozorované halové javy a to konkrétne malé slnečné halo (oblúk okolo Slnka). Pri silnom výškovom prúdení sa za vyššími pohoriami vytvára turbulencia, vznikajú vlny. Vlnová oblačnosť je viditeľná na satelitných snímkach, no v turbulencii vznikajú aj oblaky známe ako stratocumulus lenticularis. Jednu takúto ,,lentilku" sa podarilo odfotiť aj nášmu čitateľovi v okolí Vysokých Tatier. 

Najnovšie správy