Vzduch sa od saharského prachu prečistil. Zo Šumavy bolo vidieť Alpy

01.03.2021 o 17:45 - Česko - Veronika Salayová
  • Článok

Saharský prach v priebehu víkendu definitívne opustil územie Slovenska a vzduch sa tak po niekoľkých dňoch opäť prečistil. Navyše čistý vzduch s jasným počasím prialo aj dohľadnosti, a tak napríklad vznikli fotografie z českej Šumavy, na ktorých bolo vidieť aj 200 km vzdialené Alpy. 

Vzduch sa od saharského prachu prečistil. Zo Šumavy bolo vidieť Alpy
Výhľad z Panciera na Šumave na Alpy. Foto: In-počasí

Minulý týždeň väčšiu časť Európy zasiahol saharský prach, ktorý zafarbil oblohu do žltých, hnedastých či oranžových tónov.

V priebehu víkendu sme sa však so saharským prachom definitívne rozlúčili, v čom bol nápomocný aj studený front, ktorý prechádzal v sobotu naším územím. 

Prach pôvodom zo Sahary sa stiahol smerom na juh a na na území Slovenska ho už neevidujeme. 

Po dlhšej dobe sa tak u nás prečistil vzduch. Aktuálne monitorovacie stanice evidujú na takmer celom území dobrú kvalitu ovzdušia s výnimkou mesta Jelšava, kde pretrváva zlá kvalita naďalej. 

Zdroj: dnesdycham.sk
Zdroj: dnesdycham.sk

Čistý vzduch a jasné počasie prialo aj vynikajúcej dohľadnosti v najvyšších horských polohách v českých horách. Zo Šumavských hrebeňov tak boli opäť pod dlhšom čase pozorovateľné Alpy. 

V nedeľu sa ich podarilo zachytiť na vrchole Pancier, ktorý leží v nadmorskej výške 1214 m n. m. Tento vrch je najjednoduchším prístupným vrcholom na Šumave, odkiaľ je možné pozorovať Alpy.

Podarilo sa odtiaľ dokonca zachytiť vrcholy Álp vzdialené viac ako 200 km. Vidieť bola napríklad najvyššia hora Rakúska Grossglockner, ktorá je od vrchu Pancier vzdialená 236 km. 

V galérii nájdete fotografie, na ktorých sú jasne viditeľné vrcholky rakúskych Álp v plnej kráse. 

Najnovšie správy