Zajtra dorazia BÚRKY. Kde a kedy sa vyskytnú ???

Článok
Po slnečných dňoch príde zmena. Zajtra nás čakajú búrky

Počas dnešného dňa k nám vrcholil prílev mimoriadne teplého vzduchu. Na našom území sme zaznamenali aj prvý letný deň. Ako informoval SHMÚ, teplota prekročila +25°C a tým pádom sa vyskytol prvý letný deň na staniciach Hurbanovo, Gabčíkovo, Holíč, Moravský Sv. Ján, Slovenský Grob a Prievidza. Ide však len o operatívne údaje a teplota prekročila +25°C určite na viacerých miestach. 2. apríl sa tak stal prvým letným dňom a zatiaľ celkovo tento rok najteplejším. Viac sa dočítate TU.

Od Pobaltia sa zajtra do strednej Európy rozšíri brázda nízkeho tlaku vzduchu. Po jej okraji sa nad naše územie dostane studený front, ktorý sa bude vlniť. Postupne sa na našom území ukáže kopovitá oblačnosť a neskôr aj búrky. Hlavným sprievodným javom budú najmä prívalový dážď a krupobitie. Nasledujúce dni budú búrlivé a slnečného počasia výrazne ubudne.

Už zajtra sa vyskytnú búrky

Počas zajtrajšieho dňa ovplyvní počasie od severozápadu studený front, ktorý sa začne vlniť. Na fronte sa bude výraznejšie labilizovať vzduch, no napriek nepriaznivým podmienkam strihu vetra sa nebudú formovať do línií. Popoludní sa začne tvoriť kopovitá oblačnosť, ktorá sa bude postupne rozvíjať.

Pravdepodobnosť výskytu búrok je na celom území Slovenska. Tvorba búrok však bude sústredená najmä v hornatom teréne. Keďže búrky budú kvôli nepriaznivému strihu vetra viazané na orografické prekážky. Prvé búrky by sa mali objaviť krátko popoludní.

Hodnoty instability (MLCAPE) budú priaznivé

Búrky sa nebudú formovať do výraznejších celkov a ich hlavným sprievodným javom bude krupobitie a prívalový dážď. Ich trvácnosť by mala byť obmedzená a rýchlo sa budú rozpadať. Ojedinele sa však môže udržať dlhšiu dobu nad jedným miestom a tým spôsobiť lokálne zatopenia. Konvekcia by sa mala výrazne redukovať s príchodom večerných hodín, kedy sa vytvorí blokujúca inverzná vrstva a búrky sa začnú rozpadať.

Búrky sa očakávajú aj počas najbližších dní, no ich postup a výskyt je otázny aj na deň dopredu. Najpravdepodobnejšie sú však v oblasti hôr. Ak plánujete turistiku, tak by ste mali popoludní venovať väčšiu pozornosť vývoju počasia. O nasledujúcich dňoch a búrkach budeme priebežne informovať prostredníctvom článkov alebo noviniek.

img