Zaplavené oblasti v Nemecku majú ďalší problém. Šíri sa nimi ropná škvrna

21.07.2021 o 09:30 - Veronika Salayová

Oblasti, ktoré boli najviac zasiahnuté smrteľnými povodňami v Nemecku, majú ďalší problém. Vodou sa šíri ropná škvrna a štipľavý zápach. 

Zaplavené oblasti v Nemecku majú ďalší problém. Šíri sa nimi ropná škvrna
Foto: Wetteronline

Počet obetí katastrofálnych záplav stúpol na najmenej 169 a nezvestných ostáva 155 ľudí, po ktorých neúnavne pátrajú v troskách po povodniach.

Povodne okrem obetí zanechali za sebou zdevastovanú krajinu – zničené domy, autá, cesty, početné zosuvy pôdy a trosky všade navôkol. 

Po ničivých záplavách sa následne začal najviac postihnutými oblasťami šíriť štipľavý zápach. Mnoho ľudí má už niekoľko dní bolesti hlavy, pretože trosky a voda sú kontaminované ropou.

Vytekajúci benzín a nafta z množstva motorových vozidiel, záhradných strojov a pod. spôsobila ropné škvrny na vode. Ropa taktiež unikala z niekoľkých poškodených nádrží a kontaminovala aj pôdu.

Povodne zasiahli aj priemyselnú časť

Ropné škvrny sa šírili po hladine vody, pričom prúd ich odniesol aj do iných, vzdialenejších oblastí. Našli sa napríklad pri Bad Honnef, kam sa dostali do prúde rieky Rýn.

Voda sa dokonca dostala aj do priemyselných oblastí, a následne znečistila priehradu v meste Wuppertal.

Pre silné ropné znečistenie museli túto priehradu v Severnom Porýní-Vestfálsku uzavrieť pre člny, rybárov, plavcov aj potápačov.

V Nemecku už prebiehajú upratovacie práce vo veľkom. Škody po povodniach sa počítajú v miliardách eur.